Przez staże i wolontariaty do etatu

Jak zadebiutować na rynku pracy? Jakie są plusy i minusy różnych form pracy dla młodych ludzi?

Aktualizacja: 17.10.2012 02:35 Publikacja: 17.10.2012 02:35

Świetną okazję, by poznać pracodawcę, dają targi pracy. Na zdjęciu jedna z takich imprez w Warszawie

Świetną okazję, by poznać pracodawcę, dają targi pracy. Na zdjęciu jedna z takich imprez w Warszawie

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska

Pogarszająca się sytuacja na rynku powoduje, że ludziom bezpośrednio po studiach coraz trudniej znaleźć pracę. Obecnie w Polsce – według Eurostatu – bez zajęcia pozostaje więcej niż co czwarta osoba poniżej 25. roku życia. Jednak zdaniem rekruterów, jeśli podejdzie się do tego z głową, robotę można znaleźć już w kilka tygodni.

1

Marzeniem większości absolwentów jest etat, ale również większość uważa, że nie jest on dla nich dostępny. – Ale to nieprawda. Absolwenci też mogą od razu po studiach rozpocząć pracę na etacie. Muszą to jednak robić aktywnie. Warto pytać o nią znajomych, przeglądać ogłoszenia prasowe i kandydować do firm, nawet jeśli nie ogłaszają się w prasie – mówi Karolina Konik z agencji zatrudnienia Manpower.

Niestety, zdaniem rekruterów największy problem absolwenci mają wciąż z napisaniem CV i listu motywacyjnego. – Podobno dziś uczą już tego w szkole, ale młodzież chyba niezbyt się przykłada do nauki, bo od lat w przesyłanych przez nich CV powtarzają się te same błędy – tłumaczy rekruterka. Jakie? Przede wszystkim brak chronologii w życiorysie, brak opisu stanowiska w doświadczeniu zawodowym i błędy ortograficzne. Rekruterzy narzekają też, że wielu kandydatów wysyła te same listy motywacyjne, kandydując na zupełnie różne stanowiska, często też błędnie podają nazwę firmy, do której się zgłaszają. – I niestety, zbyt często się zdarza, że kandydaci nie przychodzą na umówione spotkania – mówi Karolina Konik.

O stałą pracę warto walczyć, bo z etatem wiąże się wiele pracowniczych przywilejów, np. płatny urlop wypoczynkowy, macierzyński i zwolnienia chorobowe. Dodatkowo pracownik odkłada na emeryturę. Minusem takiego rozwiązania jest to, że stała praca wymaga systematycznego zaangażowania, na które nie wszyscy absolwenci są gotowi. Jeśli nie są – lepsza dla nich będzie praca tymczasowa.

2

Łatwiejszym sposobem wejścia na rynek pracy są staże i praktyki zawodowe. – Brałam udział w praktykach oferowanych przez jeden z banków. Były bezpłatne, ale dały mi doświadczenie. Obecnie pracuję w firmie konsultingowej i w jej zdobyciu pomogły mi właśnie wcześniejsze doświadczenia zawodowe – mówi Alicja Cichy, studentka III roku SGH.

Staże bywają też płatne. – Pierwszy, trzymiesięczny staż, na którym byłam, był bezpłatny. Po tym okresie postanowiłam powalczyć o coś lepszego – mówi Małgorzata Lisowska, studentka III roku PR. – Udało mi się dostać do agencji PR. Na początku też na płatny staż, ale po jego zakończeniu zaproponowano mi pracę. Jestem tam już od roku – opowiada. Zdaniem rekruterów największą zaletą staży jest możliwość „pokazania" się w nowym środowisku. A kiedy stażysta się spodoba – dostaje pracę.

Ofert staży można szukać na stronach internetowych dużych firm albo na popularnych serwisach rekrutacyjnych czy w prasie.

O staże można też ubiegać się w powiatowych urzędach pracy. – W ramach pieniędzy z Funduszu Pracy finansujemy staże m.in. dla absolwentów, którzy nie ukończyli 30 lat – mówi Jerzy Kedziora, szef PUP w Chorzowie. Staż trwa od trzech miesięcy do pół roku, a stażysta otrzymuje ok.  800 zł na rękę.

Zainteresowanie stażami ze strony pracodawców jest ogromne, dlatego jeśli tylko są pieniądze, każdy absolwent może się na taki staż dostać. Niestety, tylko średnio co drugi ma szanse na stałą pracę, bo wielu przedsiębiorców traktuje je jako dostęp do darmowej siły roboczej.

3

Innym sposobem na zadebiutowanie na rynku pracy jest praca tymczasowa. Polega ona na tym, że pracownik podpisuje umowę z agencją pracy tymczasowej i jest „wypożyczany" do firm, które w danym momencie potrzebują pracownika. Można tak pracować przez maksymalnie 18 miesięcy. – To dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą połączyć pracę ze studiami czy obowiązkami rodzinnymi – mówi Krzysztof Inglot z agencji Work Service. – A przy okazji pozwala na zdobycie doświadczenia u dobrego pracodawcy – dodaje.  Na początek można liczyć na pracę w call centre czy prostą w biurze. Po pół roku – na lepsze oferty.  Zaletą pracy tymczasowej jest szybkie zdobycie różnorodnego doświadczenia. Wadą – częsta zmiana miejsca pracy.

4

Doświadczenie zawodowe można zdobyć także, udzielając się w wolontariacie. – Zaświadczenia o udziale w wolontariacie coraz częściej pojawiają się w CV – mówi Dariusz Pietrowski z Centrum Wolontariatu. – Mam jednak wrażenie, że za mało promuje się go jako łagodny sposób wejścia na rynek pracy – dodaje. Na wpis o wolontariacie chętnie zwracają uwagę rekruterzy, bo wiedzą, że to była dla  młodego człowieka możliwość zdobycia umiejętności potrzebnych w późniejszej pracy. Wolontariusze pracują np. jako prawnicy w fundacjach. Wadą wolontariatu jest oczywiście brak wynagrodzenia za pracę.

Inżynier i barman z pełnym portfelem

Ile zarabia się na starcie

Najlepiej zarabiali w 2011 r. absolwenci kierunków technicznych, połowa między 2,3 a 4 tys. zł miesięcznie – wynika z badania firmy Sedlak & Sedlak. Wynagrodzenia brutto absolwentów wynosiły (najpierw profil studiów, potem zarobki):

Badani byli absolwenci studiów magisterskich do 26. roku życia ze stażem pracy poniżej roku.

Generalnie lepiej zarabia się w większych firmach oraz w takich branżach, jak telekomunikacja, IT, przemysł ciężki, energetyka/ciepłownictwo i bankowość. Najgorzej m.in. w nauce/szkolnictwie.

Dla wielu studentów pierwszą pracą jest zajęcie dorywcze. Ile zarabiają? Podaje to firma Work Service:

Edukacja
Próba przekupstwa i erotyczne SMS-y. Afera wokół rektora Mirosława Minkiny
Edukacja
Nauczyciele dostaną podwyżki przed wyborami. Czy to celowe działanie MEN?
Materiał Promocyjny
5 różnic między studiami dwustopniowymi a jednolitymi, o których warto wiedzieć
Edukacja
Minister edukacji Estonii: musimy uczyć odróżniania prawdy od dezinformacji
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Edukacja
Quo vadis, Edukacjo?