Już jutro zamieścimy jedyny taki w Polsce Ranking Szkół Wyższych 2013 „Rz" i „Perspektyw". Jego wynik to jedno z ważniejszych kryteriów przy wyborze studiów wyższych.
Dziś w „Rz" opisujemy pozostałe kryteria, które warto wziąć pod uwagę, wybierając kierunek studiów. Radzimy, czym kierować się przy wyborze szkoły wyższej i w jaki – dostępny dla wszystkich – sposób prześwietlić uczelnię.
1
Co chcesz studiować? Osoby, które nie są jeszcze zdecydowane, jaki kierunek studiów wybrać, powinny się zgłosić do pedagoga szkolnego. To on w szkole ponadgimnazjalnej jest odpowiedzialny za doradztwo zawodowe. Może on skierować licealistę do doradcy zawodowego, który podpowie, jakie studia wybrać, ale też potrafi określić cechy osobowości młodego człowieka i na tej podstawie wskazać, w jakich zawodach z powodzeniem mógłby się realizować. Jeżeli szkoła nie współpracuje z takim ekspertem, można się zgłosić do poradni pedagogiczno-psychologicznej albo porozmawiać z nim w czasie organizowanych przez urzędy pracy targów pracy. Są też fundacje lub stowarzyszenia, które także zajmują się doradztwem.
2
Sprawdź uczelnię. Przed wyborem uczelni powinniśmy zweryfikować jej jakość. Pomogą nam w tym dwa serwisy internetowe. Na pierwszym – polon-nauka.gov.pl – znajdziemy informacje dotyczące prawnego statusu uczelni, czyli tego, czy np. nie jest ona w trakcie przekształceń lub w stanie likwidacji. Drugi serwis – pka.edu.pl, czyli witryna Polskiej Komisji Akredytacyjnej –pomoże nam znaleźć informacje na temat jakości kształcenia na danej uczelni czy kierunku.
Zacznijmy od sprawdzenia tego, czy uczelnia poddała się ocenie instytucjonalnej. W ramach tej kontroli oceniany jest nie tylko program konkretnych studiów, lecz także praca całego wydziału. Pozytywna ocena przede wszystkim dowodzi tego, że wydział ma dobrze funkcjonujące systemy zapewniania jakości, co oznacza, że programy studiów są na bieżąco wzbogacane o najnowszą wiedzę oraz osiągnięcia naukowe i że odpowiadają aktualnym wymaganiom rynku pracy i gospodarki. PKA do tej pory przede wszystkim oceniła jednak pracę poszczególnych kierunków studiów realizowanych we wszystkich polskich uczelniach.