To odpowiedź na interpelację posła PO Macieja Orzechowskiego, który zapytał resort, czy prawdą jest, że osoby, które obronią pracę dyplomową z momentem obrony utracą wszelkie uprawnienia związane z posiadaniem statusu studenta np. prawo do stypendium, mieszkania w domu studenckim czy zapomogi. Przepisy te dotyczą zarówno studentów, którzy kończą studia drugiego, trzeciego ale i pierwszego stopnia. Oznacza to, że po obronie tytułu licencjackiego lub inżynierskiego, świadczenia będą przysługiwały studentom tylko w przypadku kontynuacji nauki na studiach drugiego stopnia.
"Zgodnie z obowiązującą regulacją osoba, która ukończyła studia pierwszego stopnia, zachowuje prawa studenta do dnia 31 października roku, w którym ukończyła te studia. Zaproponowana w projekcie nowelizacji korekta przepisu polega na doprecyzowaniu obecnego stanu prawnego poprzez jednoznaczne wskazanie, iż absolwentom studiów pierwszego stopnia nie przysługuje pomoc materialna, o której mowa w art. 173, podobnie, jak nie przysługuje ona absolwentom studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich" - wyjaśnia ministerstwo i uważa, że "takie rozwiązanie zgodne jest z określonym w Konstytucji RP celem pomocy materialnej finansowanej ze środków budżetu państwa oraz ustawowymi zasadami jej przyznawania".
Resort dodaje, że stypendia mogą być przyznawane wyłącznie na okres semestru lub roku akademickiego i wypłacane nie dłużej niż przez dziesięć miesięcy w roku akademickim. "W praktyce oznacza to, iż nie jest możliwe przyznanie stypendium na inny okres (np. okres przerwy wakacyjnej) absolwentowi studiów pierwszego stopnia, który nie uczestniczy w procesie dydaktycznym (nie jest wpisany na konkretny semestr lub rok akademicki)" - twierdzi Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Zastrzega jednak, że "zaproponowana zmiana nie modyfikuje uprawnień studentów kontynuujących studia w celu uzyskania tytułu zawodowego magistra lub równorzędnego do pomocy materialnej". "Student studiów drugiego stopnia ma prawo do otrzymywania świadczeń pomocy materialnej oraz korzystania z zakwaterowania w domu studenckim i wyżywienia w stołówce studenckiej, zarówno w przypadku rozpoczęcia studiów drugiego stopnia bezpośrednio po ukończeniu studiów pierwszego stopnia, jak i po przerwie (niezależnie od czasu jej trwania)" - wyjaśnia resort Kudryckiej.
Zdaniem ministerstwa te zmiany pomogą "uprościć znacznie pod kątem proceduralnym sposób postępowania uczelni z decyzjami bezprzedmiotowymi. "Przepis ten, sankcjonujący dotychczasową praktykę stosowaną w uczelnianych regulaminach przyznawania pomocy materialnej, umożliwia wypłatę ostatniego stypendium za miesiąc, w którym nastąpiła utrata statusu studenta" - czytamy w odpowiedzi na interpelację Orzechowskiego.