Co drugi absolwent francuskich uczelni ma problem ze znalezieniem pracy, co czwarty jej nie ma – wynika ze wyliczeń instytutu statystycznego INSEE. Ci, którym pracę udało się znaleźć, zanim otrzymali posadę musieli zadowolić się stażami czy terminowymi kontraktami.
Z kolei grudniowa ankieta branżowego pisma „Observatoire de la vie etudiante" donosi, że połowa (53 proc.) francuskich studentów ma objawy depresji z powodu braku perspektyw znalezienia pracy, a 54 proc. już podczas studiów wpada w kłopoty finansowe.
24 procent - tylu absolwentów polskich uczelni było w III kwartale 2013 r. bez pracy
Hiszpania nigdy w historii nie miała tak dobrze wykształconego społeczeństwa. Problem w tym, że 55 proc. osób w wieku do 25 lat pozostaje bez pracy. Nie lepiej wygląda sytuacja w Grecji czy Portugalii. I nic dziwnego – to właśnie te kraje najmocniej odczuły kryzys. W Grecji redukcja zatrudnienia objęła w sektorze prywatnym co trzeciego pracownika. W Hiszpanii pracę stracił co drugi pracownik zatrudniony w budownictwie, które przez lata napędzało tamtejszą gospodarkę.
W Polsce, według GUS, w trzecim kwartale 2013 r. bezrobocie wśród absolwentów z wyższym wykształceniem osiągnęło prawie 24 proc., w tym samym okresie 2010 r. było to około 20 proc.