Takie zmiany ma zaproponować dziś minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska w nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Według naszych ustaleń, zmiany będą wchodzić krocząco już od września tego roku.
W nowym roku szkolnym pierwszaki nie tylko miałyby dostać podręcznik, który przygotuje Ośrodek Rozwoju Edukacji, do szkół trafiłaby także dotacja na zakup dodatkowych materiałów edukacyjnych, np. ćwiczeń czy dostępu do multimedialnych treści edukacyjnych. W nowelizacji ma się znaleźć także zapis o tym, że nauczyciel nie ma obowiązku korzystać z podręcznika.
Kolejny element reformy wszedłby w życie we wrześniu 2015 r. Wtedy darmowy podręcznik dostaliby uczniowie klas drugich szkół podstawowych. Ponadto do szkół trafiłaby dotacja celowa na zakup podręczników. W 2015 r. zostaliby nią objęci uczniowie klas IV podstawówki i I klasy gimnazjum.
Szkoły mają kupować podręczniki oferowane przez komercyjnych wydawców. Ci jednak zostaną zobowiązani do usunięcia z nich wszystkich elementów, które czynią je jednorazowymi. W podręcznikach nie będą mogły się znajdować także treści odsyłające do innych wydawnictw.
Oprócz pieniędzy na zakup podręczników, państwo miałoby sfinansować zakup dodatkowych materiałów edukacyjnych dla wszystkich uczniów.