Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 24.11.2014 07:49 Publikacja: 24.11.2014 01:00
Foto: 123RF
Przed polską szkołą jeszcze długa droga, zanim na dobre zagoszczą w niej technologie cyfrowe. Przeprowadzona przez Instytut Badań Edukacyjnych ocena kompetencji komputerowych i informacyjnych wśród młodzieży przynosi wiele danych dotyczących stanu informatyzacji gimnazjów. Autorzy raportu oceniają ją jako skromną. Szczegóły?
Na jeden komputer przypada ośmiu uczniów. Tylko w kilku procentach placówek uczniowie mają dostęp do komputerów przenośnych, to mniej więcej dwa razy mniej niż średnia dla innych krajów, które wzięły udział w badaniu (m.in. Norwegia, Czechy czy Turcja). Tylko w 22 proc. tych placówek funkcjonuje koordynator ds. technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK). To oznacza, że w większości gimnazjów cyfryzacja nauczania ma niski priorytet. Autorzy raportu zwracają uwagę, że w gestii koordynatora leży nie tylko pomoc w kwestiach technicznych, ale także pedagogicznych. 63 proc. przebadanych nauczycieli przyznało, że to właśnie brak wsparcia ze strony wykwalifikowanego personelu stanowi dla nich jedno z najpoważniejszych utrudnień w wykorzystaniu TIK w nauczaniu.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Mirosław Minkina, rektor Uniwersytetu w Siedlcach, wysyłał do podwładnych wiadomości o charakterze seksualnym, a...
Podwyżka, wyrównanie, wyższe dodatki w stolicy – wszystko wskazuje na to, że obecna władza poszukuje głosów prze...
Co roku tysiące młodych ludzi chce rozpocząć studia na kierunku wybranym zgodnie z ich zainteresowaniami. Jednym...
Postawiliśmy na decentralizację i autonomię szkół. To przynosi efekty – mówi Kristina Kallas, minister edukacji...
Wiosną 2025 roku Zakopane ponownie stanie się miejscem spotkania naukowców, pedagogów, nauczycieli, studentów i...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas