Ubóstwo skrajne najbardziej dotyka dzieci i młodzieży do 17. roku życia oraz rodzin wielodzietnych. Według danych GUS w 2014 roku w skrajnym ubóstwie żyło ok. 10 proc. dzieci. Z kolei poniżej minimum egzystencji żyło ok. 11 proc. osób w gospodarstwach małżeństw z trójką dzieci oraz ok. 27 proc. osób w gospodarstwach małżeństw z czwórką lub większą liczbą dzieci na utrzymaniu.
Dużym obciążeniem dla najuboższych rodzin jest zakup wyprawki szkolnej dla dzieci. Jak wynika z danych CBOS, na początku poprzedniego roku szkolnego na jedno dziecko idące do szkoły rodzice wydali 828 złotych – komplet podręczników kosztował przeciętnie 360 zł, a ubiory szkolne 262 zł.
– Wielu rodzin zwyczajnie nie stać na takie wydatki. Dlatego chcemy im pomóc, fundując tornistry, podręczniki i przybory szkolne – tłumaczy Paweł Kęska, rzecznik prasowy Caritas Polska. – Wierzymy w to, że Polacy okażą się wrażliwi na biedę i pomogą.
Akcja „Tornister pełen uśmiechów" odbywa się już po raz siódmy. W tym czasie Caritasowi udało się ufundować w sumie ok. 100 tys. wyprawek. Ile ich będzie w tym roku? – Z roku na rok jesteśmy w stanie pomóc coraz większej liczbie dzieci. Przed dwoma laty wyprawek było ok. 30 tys., rok temu już 40. Liczymy na to, że uda nam się pomóc przynajmniej 40 tys. dzieciaków – mówi Kęska.
Akcja Caritas Polska prowadzona jest we wszystkich polskich diecezjach. Trafiły do nich specjalne plecaki, które przekazywane są osobom chcącym pomóc najuboższym.
Plecaki ufundowali już m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, przewodniczący episkopatu abp Stanisław Gądecki, rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Do akcji przyłączyli się także Krzysztof Ziemiec i Anita Lipnicka.