Aktualizacja: 03.05.2016 07:26 Publikacja: 03.05.2016 06:03
Foto: materiały prasowe
"Rz": Skąd się u Pana wziął pomysł na taki rower miejski? Czym różni się od zwykłego, tradycyjnego roweru?
Historia zaczęła się, gdy studiowałem na University College w Londynie. Moim zadaniem w pracy magisterskiej było znalezienie problemu wartego rozwiązania w sposób technologicznie zaawansowany. Założeniem było wymyślenie takiego rozwiązania i sprawdzenie, czy ludzie chcieliby z niego korzystać, ewentualnie zamówić prototyp. Podczas mojego pobytu w Londynie, szokiem były dla mnie gigantyczne korki, paraliżujące miasto. Uznałem, że jest to problem, który chciałbym zaatakować i podjąłem próbę. Jeszcze jako grupa studentów zaczęliśmy badać temat i według naszych spostrzeżeń mieszkańcy Londynu przemieszczali się po centrum miasta metrem, transportem publicznym lub samochodem. Natomiast korki są tak gigantyczne, że wiele osób musi zrezygnować z samochodu, bo przejechanie kilometra zajmuje ponad godzinę. Metrem ludzie nie chcą jeździć, bo brzydko pachnie i jest niebezpiecznie, a trzecia opcja to jest transport miejski naziemny, typu autobusy czy tramwaje, a to również wiąże się z korkami. Doszliśmy do wniosku, że jedynym sposobem na rozwiązanie tych wszystkich problemów jest rower. Także wniosek jest bardzo prosty, natomiast problem tkwił w postrzeganiu problemów przez użytkowników. Nie jest sztuką stworzyć rower i adresować go do ludzi, którzy już jeżdżą na rowerze, tylko trudno jest udowodnić ludziom, którzy nie jeżdżą na rowerze, że może on być rozwiązaniem. I tak właśnie powstał JIVR - bezłańcuchowy, składany, elektryczny smart bike.
Dla jurorów tegorocznego plebiscytu „Młodzieżowe Słowo Roku” najciekawszym słowem było „czemó”. Znaczenie jest standardowe, ale nikt nie wie, dlaczego na końcu wyrazu jest „ó”. A może to po prostu „o” z akcentem?
Już nie wystarczy 50 proc. obecności na zajęciach, by być klasyfikowanym. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje nowe przepisy dotyczące frekwencji w szkole. „Rzeczpospolita” dowiaduje się z kręgów bliskich resortu Barbary Nowackiej, że zmiana może być rewolucyjna.
W redakcji "Rzeczpospolitej" rozumiemy, że edukacja jest ważna. Bo to od niej zależy przyszłość i dobrobyt naszego kraju. Dlatego rozpoczynamy debatę o tym, w jaki sposób i w jakim kierunku powinny iść zmiany w szkole.
Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka odwołała Marcina Smolika ze stanowiska dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Resort poinformował o tym w swoich mediach społecznościowych.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Szkołę w Chmurze często kończą uczniowie, którzy w tradycyjnym systemie nie mieliby żadnych szans. Egzaminy może zdali słabo, ale przynajmniej ukończyli szkołę.
Coraz bliżej rewolucji w szkołach. Kończą się właśnie prace nad profilem absolwenta, które są pierwszym krokiem do reformy edukacji planowanej na 2026 r. Dodatkowo MEN zastanawia się, czy nie zmienić sposobu oceniania w szkole.
Rzecznik dyscyplinarny przy ministrze nauki wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie dyscyplinarnej dr. Michała Sopińskiego, rektora-komendanta Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie - poinformowało w czwartek Ministerstwo Sprawiedliwości.
W organizmach delfinów, które żyją w Zatoce Meksykańskiej, znaleziono fentanyl – niezwykle silny opioid syntetyczny o działaniu podobnym do morfiny, ale silniejszym – wynika z opublikowanego w czasopiśmie naukowym "iScience" badania.
Prezes RM będzie mógł rozporządzeniem wskazać obszar granicy, na którym przez 60 dni nie będzie możliwe przyjmowanie wniosków o ochronę międzynarodową, ograniczone będzie prawo do azylu.
- Część Episkopatu idzie na polityczne zwarcie. Bardzo mocno zaostrzony ton zbiega się z kampanią. Część po prostu zapisała Kościół do PiS-u - uważa Barbara Nowacka, minister edukacji narodowej. Odpowiedziała w ten sposób na oświadczenie w sprawie lekcji religii w szkołach. Jak dodała, „nie wszyscy patrzą na to ze spokojem”.
Polo bywa nazywane grą królów i milionerów. Nie w Argentynie. Choć na turniejach w tym kraju, jak na całym świecie, dominują śnIeżnobiałe spodnie, kapelusze i szampan, to Argentyńczycy traktują ten sport z taką samą miłością jak futbol. Polo to dla nich przede wszystkim element życia, tak jak miłość do konI, z którą sIę rodzą.
Ponad 60 proc. ankietowanych przez IBRiS uważa, że wprowadzenie do szkół edukacji zdrowotnej nie niesie ze sobą ryzyka deprawacji i nadmiernej seksualizacji młodych ludzi.
Mobilna aplikacja DailyArt została nagrodzona w konkursie App Store Awards, organizowanym przez firmę Apple. Za nietypowym projektem stoi warszawska historyczka sztuki. Z jej projektu co miesiąc korzysta ponad 800 tys. użytkowników.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas