Aktualizacja: 03.05.2016 07:26 Publikacja: 03.05.2016 06:03
Foto: materiały prasowe
"Rz": Skąd się u Pana wziął pomysł na taki rower miejski? Czym różni się od zwykłego, tradycyjnego roweru?
Historia zaczęła się, gdy studiowałem na University College w Londynie. Moim zadaniem w pracy magisterskiej było znalezienie problemu wartego rozwiązania w sposób technologicznie zaawansowany. Założeniem było wymyślenie takiego rozwiązania i sprawdzenie, czy ludzie chcieliby z niego korzystać, ewentualnie zamówić prototyp. Podczas mojego pobytu w Londynie, szokiem były dla mnie gigantyczne korki, paraliżujące miasto. Uznałem, że jest to problem, który chciałbym zaatakować i podjąłem próbę. Jeszcze jako grupa studentów zaczęliśmy badać temat i według naszych spostrzeżeń mieszkańcy Londynu przemieszczali się po centrum miasta metrem, transportem publicznym lub samochodem. Natomiast korki są tak gigantyczne, że wiele osób musi zrezygnować z samochodu, bo przejechanie kilometra zajmuje ponad godzinę. Metrem ludzie nie chcą jeździć, bo brzydko pachnie i jest niebezpiecznie, a trzecia opcja to jest transport miejski naziemny, typu autobusy czy tramwaje, a to również wiąże się z korkami. Doszliśmy do wniosku, że jedynym sposobem na rozwiązanie tych wszystkich problemów jest rower. Także wniosek jest bardzo prosty, natomiast problem tkwił w postrzeganiu problemów przez użytkowników. Nie jest sztuką stworzyć rower i adresować go do ludzi, którzy już jeżdżą na rowerze, tylko trudno jest udowodnić ludziom, którzy nie jeżdżą na rowerze, że może on być rozwiązaniem. I tak właśnie powstał JIVR - bezłańcuchowy, składany, elektryczny smart bike.
Już nie wystarczy 50 proc. obecności na zajęciach, by być klasyfikowanym. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje nowe przepisy dotyczące frekwencji w szkole. „Rzeczpospolita” dowiaduje się z kręgów bliskich resortu Barbary Nowackiej, że zmiana może być rewolucyjna.
W redakcji "Rzeczpospolitej" rozumiemy, że edukacja jest ważna. Bo to od niej zależy przyszłość i dobrobyt naszego kraju. Dlatego rozpoczynamy debatę o tym, w jaki sposób i w jakim kierunku powinny iść zmiany w szkole.
Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka odwołała Marcina Smolika ze stanowiska dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Resort poinformował o tym w swoich mediach społecznościowych.
Szkołę w Chmurze często kończą uczniowie, którzy w tradycyjnym systemie nie mieliby żadnych szans. Egzaminy może zdali słabo, ale przynajmniej ukończyli szkołę.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Dzięki wdrożeniu zapisów unijnej dyrektywy work-life balance polscy ojcowie zyskali indywidualne prawo do urlopów. I cieszą się one rosnącą popularnością wśród mężczyzn, a korzyści odczuwa także biznes i społeczeństwo jako całość.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Ważna informacja dla fanów serialowych emocji: jest już znany harmonogram oraz lista seriali wyświetlanych podczas BNP Paribas Warsaw SerialCon 2024. Rusza także sprzedaż karnetów i biletów na stronie festiwalu – warto nie zwlekać do ostatniej chwili, by nie przegapić najgorętszych premier i pokazów.
Od 5 do 17 grudnia tegoroczni maturzyści będą mogli przetestować swoją wiedzę i umiejętności ze wszystkich maturalnych przedmiotów. Na początek języki obce.
Bill Gates poleca na swoim blogu książki do przeczytania w święta. Na liście znalazły się cztery tytuły
Autorytet od prawa spółek - prof. Andrzej Kidyba - stanie przed komisją dyscyplinarną. Chodzi o skargę, jaką złożyli na niego w kwietniu studenci Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Twórcy popularnej aplikacji randkowej Tinder opublikowali swój doroczny raport „Year in Swipe”. Pokazuje on, czego oczekują od potencjalnych partnerów i partnerek użytkownicy i użytkowniczki aplikacji, a także jak zmienia się myślenie o budowaniu związków.
Zamieszanie wokół listy „Największe gwiazdy pop XXI wieku” magazynu "Billboard" pokazuje, jak łatwo dobra intencja może przerodzić się w katastrofę w świecie zdominowanym przez media społecznościowe i lojalne rzesze fanów.
Naukowcy z Centrum Nauki Kopernik zastanawiają się, czy urządzenia mobilne mogą pomóc uczniom w przyswajaniu wiedzy. Okazuje się, że tak – na przykład z biologii czy fizyki. W jaki sposób? Wyjaśniamy w podcaście "Szkoła na nowo".
Goop, lifestyle'ową marke stworzoną przez amerykańską aktorkę Gwyneth Paltrow, czekają zmiany. Czy dotychczasowa formuła działania wyczerpała się, po latach błyskawicznego wzrostu i okresie globalnej popularności?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas