"Informujemy, że zajęcia w szkole od jutra odbędą się zgodnie z planem. Szkoła jest otwarta również w dniu dzisiejszym. Nauczyciele są gotowi do udzielenia pomocy zarówno dzieciom jak i rodzicom. Współpracujemy z psychologami z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z Hrubieszowa. Na teranie szkoły jest spokojnie - nie ma osób postronnych. Istnieje możliwość wsparcia psychologicznego w domach. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z wychowawcą" – wpis takiej treści pojawił się dziś w mediach społecznościowych. Szkoła prowadzona jest przez Stowarzyszenie "Przyjazna Szkoła w Przewodowie."

Czytaj więcej

Raport: Eksplozja w Przewodowie

- Odbyło spotkanie z panią kurator, jej zastępcą i psychologami. Była pewna burza mózgów w zakresie tego, jak to wszystko powinno teraz funkcjonować. I wspólnie uznaliśmy, żeby szkoła działała w miarę normlanie, choć dziś wiadomo – uczniów nie było w szkole, ale sama szkoła była otwarta – mówi w rozmowie z nami Grzegorz Drewnik, wójt gminy Dołhobyczów, na terenie której leży Przewodów. Jak zapewnia, w placówce pojawili się nauczyciele. - Czekali tak na wszelki wypadek, gdyby jednak ktoś się pojawił. Proponowane były tylko zajęcia opiekuńcze. Byli psychologowie. Ale lekcje były dzisiaj odwołane – tłumaczy wójt.

Dla dzieci dodatkową trudnością jest to, że podczas eksplozji zginął mąż pracownicy szkoły. Dyrekcja zapewnia, że nie zostawią żadnego dziecka bez wsparcia.

Nie wiadomo, czy dodatkowe wsparcie popłynie do uczniów ze strony resortu oświaty. Zapytaliśmy o to Ministerstwo Edukacji i Nauki, ale do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Do szkoły w Przewodowie uczęszcza 71 uczniów, w tym 15 dzieci do oddziału przedszkolnego. Nie planowane są zajęcia w trybie online. - Nauką zdalną w opinii specjalistów jest raczej złym rozwiązaniem – podsumowuje wójt.

Czytaj więcej

Burmistrz Hrubieszowa: Poczucie zagrożenia wśród mieszkańców było