W województwach warmińsko-mazurskim, pomorskim, mazowieckim i lubuskim uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych będą co najmniej do 28 marca uczyć się w trybie hybrydowym, a pozostali - jak w reszcie kraju - zdalnie.

W Polsat News minister edukacji i nauki był pytany o swój plan działania na najbliższe tygodnie. - Przede wszystkim monitorować sytuację w szkołach, czyli to, co robimy przez cały czas, a zwłaszcza od 18 stycznia - odparł.

- Sytuacja na dzisiaj powoduje, że musimy w czterech województwach przejść z nauki stacjonarnej na hybrydową. Statystyki w szkołach są bardzo dobre, natomiast niestety specjaliści twierdzą, że ruch okołooświatowy spowodowany dojazdem do szkół powoduje w tych czterech województwach większe zagrożenie pandemiczne. Te wskaźniki tam są zbyt wysokie i dlatego musieliśmy przejść na tryb hybrydowy - powiedział.

Czytaj także:
Andrusiewicz: Na pewno na święta nikt nie będzie zdejmował obostrzeń

Pytany, dlaczego rozporządzenie w sprawie zmiany trybu edukacji dla czterech regionów zostało opublikowane dopiero w piątek, "na ostatnią chwilę", Przemysław Czarnek powiedział, że dokument podpisał dwie godziny po czwartkowej konferencji ministra zdrowia, na której Adam Niedzielski ogłosił rozszerzenie zaostrzonych restrykcji na kolejne województwa.

 - Publikacja czekała dlatego, że liczba aktów prawnych w Rządowym Centrum Legislacji do publikacji była bardzo długa - oświadczył. - Natomiast nauczyciele i dyrektorzy wiedzieli już wcześniej o tym, jaki będzie system. Dzisiaj trwały konsultacje kuratorów z dyrektorami - dodał.

Kto zdecyduje o powrocie uczniów do szkół?

Czy w kwietniu skończy się nauka zdalna i rząd umożliwi uczniom powrót do szkół? Pytany o tę kwestię minister powiedział, że obecnie nie jest w stanie odpowiedzieć. - Mogę tylko przewidywać, że kwiecień pozostaje realny, jeśli oczywiście ta fala pandemii koronawirusa zostanie opanowana, a jest na to duża szansa, jeśli wszyscy zachowamy odpowiedzialność społeczną - stwierdził.

Co stoi na przeszkodzie, by nastąpił powrót do nauki stacjonarnej? - Trzecia fala pandemii koronawirusa w całej Polsce i dzienne wskaźniki zakażeń, które chwilowo były już powyżej 20 tysięcy - odparł Przemysław Czarnek. W ciągu ostatnich 111 dni dobowa liczba wykrytych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce przekroczyła 20 tys. jeden raz, 11 marca.

Czytaj także:
Zawieszenie planowych zabiegów. Konfederacja: Skandal, umrą ludzie

- O tym, czy będziemy mogli wracać do trybu nauki stacjonarnej, również w klasach 4-8 i klasach szkół ponadpodstawowych oraz na uczelniach decydują epidemiolodzy i wirusolodzy na podstawie wskaźników każdego dnia i różnych czynników - oświadczył minister edukacji i nauki dodając, że kierowany przez niego resort jest przygotowany na powrót do szkół "w sytuacji, kiedy pandemia koronawirusa na to pozwoli". - O tym decydują epidemiolodzy i wirusolodzy - powtórzył.

Ilu nauczycieli zostało zaszczepionych przeciw COVID-19?

W Polsat News Przemysław Czarnek był też pytany o liczbę zaszczepionych przeciw COVID-19 nauczycieli. Wcześniej minister mówił o ok. 90 proc., według opozycji ten wskaźnik jest znacznie niższy.

Czytaj także:
Łamanie zasad związanych z koronawirusem? Minister zdrowia radzi informować sanepid

- Jeśli opozycja podaje ogólną liczbę nauczycieli, a nie liczbę nauczycieli, którzy zgłosili się do szczepień, to wychodzą jej różne statystyki - powiedział. Dopytywany przekazał, że resort podawał i podaje wskaźniki dotyczące nauczycieli, którzy zarejestrowali się do szczepień. - Było ich od 65 do 70 proc. z całej liczby nauczycieli. Spośród tych nauczycieli ponad 490 tys. jest zaszczepionych - zaznaczył, dodając, że daje to wskaźnik ponad 90 proc. zgłoszonych i oceniając, że opozycja "mogłaby zasięgać informacji u źródła".

- Gdyby opozycja ustami niektórych również związkowców nie zniechęcała do szczepień, to pewnie jeszcze większa liczba nauczycieli by się zgłosiła. Ja i tak jestem wdzięczny środowisku nauczycielskiemu, że pomimo zniechęceń ze strony również niektórych związkowców ZNP aż tylu zgłosiło się do szczepień - powiedział Przemysław Czarnek.