Studenckie życie bywa dość kosztowne. Z najnowszego raportu przygotowanego przez [link=http://SuperStudia.pl]SuperStudia.pl[/link] wynika, że najdrożej jest w Warszawie – średni koszt nauki w stolicy wynosi miesięcznie 2172 zł. Na taką kwotę składa się m.in. opłata za studia, cena wynajmu mieszkania i biletu miesięcznego. Z głównych miast akademickich w rankingu najkorzystniej wypadł Olsztyn (1201 zł) i Białystok (1222 zł). Podobnie jest w Bydgoszczy (1256 zł) oraz Lublinie (1356 zł). Natomiast ceny zbliżone do warszawskich mają m.in. Wrocław (miesięczny koszt studiów to 1657 zł) i Szczecin (1602 zł).
[srodtytul]Cztery ściany z sieci[/srodtytul]
Najwięcej pieniędzy pochłania wynajęcie lokum. Szczęściarzami są ci, którzy zdołają załapać się na akademik. Współczesne domy dla studentów nie przypominają już szarych, obdrapanych budynków sprzed 10 lub 20 lat. Nie spotyka się już raczej starych meblościanek, skrzypiących łóżek i koedukacyjnych toalet. W wyremontowanych akademikach jest bezpłatny Internet, w każdym pokoju jest łazienka, a nawet zaplecze kuchenne. Bywają też baseny, siłownie i sauny.
Najtańsze miejsce w dwuosobowym pokoju kosztuje od 260 do 550 zł. Alternatywą jest wynajęcie pokoju lub mieszkania.
W tym celu warto przestudiować tablice ogłoszeniowe na wydziale albo sprawdzić oferty ze studenckich biur kwater danej uczelni. Przed rozpoczęciem roku akademickiego nie brakuje ciekawych – co najważniejsze – atrakcyjnych finansowo propozycji. Można też zajrzeć na stronę ogólnopolskiej akcji „Chata żaka” pomagającej studentom w znalezieniu lokum [link=http://www.chatazaka.pl]www.chatazaka.pl[/link] albo przejrzeć serwisy internetowe agencji nieruchomości.