Wnioski mogą składać studentki kierunków ścisłych, technicznych, przyrodniczych lub medycznych, które w natłoku zajęć, prowadzą własne badania naukowe lub angażują się w projekty badawcze. Nabór potrwa do końca lutego.
Konkurs organizuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz miesięcznik „Elle". Konkurs ma promować kobiety, które podczas ciężkich studiów znajdują czas na badania naukowe. Cieszy się dużym powodzeniem. W dotychczasowych edycjach nagrodzono
21 studentek, a przyszło ponad 200 projektów badawczych. Wyróżniono m.in. konstruktorki superdokładnego mikroskopu i śmigła do samolotów, autorki badań nad przyczynami nowotworów, czarną materią, zdrową żywnością, nowymi sposobami usuwania zanieczyszczeń ze środowiska czy implantami nowej generacji.
– To pokazuje, jak wielki potencjał tkwi w polskiej nauce i kobietach polskiej nauki. Mam ogromną satysfakcję, że ten potencjał dostrzegają nie tylko naukowcy, ale także coraz częściej partnerzy biznesowi, wspierający naszą akcję. Bo kiedy gospodarka inwestuje w naukę i z uwagą wpatruje się w jej najnowsze dokonania, o rozwój nowych technologii, postęp naukowy i wzrost gospodarczy możemy być spokojniejsi – mówi prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Laureatką pierwszej edycji jest Malwina Strenkowska, studentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego. Jej nowatorska metoda syntezy białek może mieć zastosowanie w terapii antyrakowej, a badaniami interesują się światowe koncerny farmaceutyczne. – Moim największym marzeniem naukowym jest to, by związki, które syntetyzuję, po przejściu wszystkich badań okazały się skuteczne, bezpieczne i umożliwiły zastosowanie terapii genowej w praktyce. To byłby krok milowy w leczeniu nowotworów. Nagroda w konkursie dała mi nie tylko mnóstwo satysfakcji, ale i pewność siebie. To bardzo pomaga – mówi Malwina Strenkowska. Zwyciężczynią drugiej edycji konkursu jest studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego Joanna Filipowska, która w swoich pracach badawczych koncentruje się na określeniu mechanizmów różnicowania ludzkich komórek macierzystych. Wyniki badań mogą znaleźć szerokie zastosowanie w medycynie, m.in. w implantach nowej generacji. Były prezentowane między innymi na corocznym zjeździe brytyjskiego towarzystwa komórek macierzystych. – Prowadzę badania na komórkach pobranych od pacjentów, które hoduję na podłożu z polimerów i bioaktywnego szkła. To bardzo nowoczesna technologia – powiedziała Filipowska w wywiadzie dla „Elle".