Którzy nauczyciele dostaną laptopy? Tylko wybrani - zdecydowało ministerstwo

MEiN mocno zawęzi grupę nauczycieli uprawnionych do bonu na laptopa. Związkowcy protestują i domagają się zmian w przepisach.

Publikacja: 05.10.2023 03:00

Oświatowa Solidarność w liście do ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego (na zdjęciu) zarzuca mu

Oświatowa Solidarność w liście do ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego (na zdjęciu) zarzuca mu wprost nierówne traktowanie osób pracujących w zawodzie nauczyciela.

Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

Nauczycielskie związki zawodowe oburzone są zasadami przyznawania nauczycielom bonów na laptopy. Oświatowa Solidarność w liście do ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego zarzuca mu wprost nierówne traktowanie osób pracujących w zawodzie nauczyciela.

Chodzi o to, że w miniony piątek po południu ukazało się długo oczekiwane rozporządzenie ministra cyfryzacji określające grupy nauczycieli, którzy otrzymają wsparcie w wysokości 2,5 tys. złotych z przeznaczeniem na zakup służbowego laptopa. I okazało się, że do bonu uprawnieni są tylko nauczyciele uczący w szkole podstawowej w klasach IV–VIII. Bonu nie dostaną więc nie tylko nauczyciele przedszkola (o czym mówiło się od dawna), ale także uczący w młodszych klasach podstawówki i pracujący w szkołach średnich.

Spór o laptopy dla nauczycieli. Jest rozporządzenie ministra cyfryzacji

„Wybór grupy uprawnionych nauczycieli w klasach uczących wszystkie przedmioty w szkole podstawowej na II etapie kształcenia ogólnego (czyli w klasach IV–VIII), jest uzasadniony m.in. faktem prowadzenia równolegle inwestycji długoterminowej, której beneficjentami są uczniowie klas IV szkół podstawowych. Zasadnym, z punktu widzenia rozwoju kompetencji cyfrowych, jest praktyczne wykorzystanie sprzętu w ramach codziennej pracy zarówno uczniów, jak i nauczycieli” – napisał w uzasadnieniu rozporządzenia resort cyfryzacji.

Czytaj więcej

Aplikacja mObywatel umożliwi nadużycia w wyborach? „Ktoś może zagłosować za kolegę z pracy”

Nauczycieli to jednak nie przekonuje. „Jest to jaskrawy przykład nierównego traktowania pracowników, dzielenia ich i segregowania ze względu na założoną – nie faktyczną – wartość świadczonej przez nich pracy” – czytamy w liści oświatowej „S” skierowanym do ministra Cieszyńskiego. Związkowcy podkreślają także, że „przyjęli to z dezaprobatą”.

Również Związek Nauczycielstwa Polskiego jest rozczarowany zawężeniem grupy nauczycieli uprawnionych do bonu, wskazując, że nie realizuje ono zakresu delegacji zawartej w ustawie o wsparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli i jest sprzeczna z tą ustawą właśnie z uwagi na wykluczenie pewnych grup nauczycieli. – Pierwotnie laptopy w ramach środków z KPO, których Polska wciąż przecież nie otrzymała, w pierwszej kolejności miały trafić do nauczycieli, a dopiero potem do uczniów. Uznano jednak, że większym zyskiem wyborczym będzie przekazanie ich dzieciom, bo może się to przełożyć na wynik 15 października – mówi wprost prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Czy wszyscy nauczyciele dostaną laptopy? Kłopoty z KPO

ZNP zwrócił się więc z pytaniami m.in. do ministrów Janusza Cieszyńskiego i Przemysława Czarnka, by dowiedzieć się, kiedy pozostali nauczyciele mają szansę na dofinansowanie do zakupu laptopów. Zwłaszcza że w ramach KPO planowano zakup laptopów w trzecim kwartale bieżącego roku. „W związku z tym zasadna jest wątpliwość, czy procedura wsparcia będzie nadal realizowana w latach 2024–2025” – pytają związkowcy ministrów.

Czytaj więcej

Sondaż. Polacy wskazują najpoważniejsze problemy oświaty

Polska wciąż nie otrzymała środków z Krajowego Planu Odbudowy, jednak rząd już wydaje na projekty pieniądze, które miał otrzymać w ramach tego programu.

Związkowcy z „S” zwracają także uwagę na to, że i tak zaproponowane wsparcie w zakupie potrzebnego sprzętu jest „kuriozalne”, bo to pracodawca powinien zapewnić pracownikowi sprzęt do pracy. A kwota w wysokości 2,5 tys. zł nie jest niewystarczająca i nauczyciele będą musieli dokładać z własnej kieszeni.

Edukacja
Klucz odpowiedzi do arkusza Próbnej Matury z Chemii z Wydziałem Chemii UJ 2024
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Edukacja
Próbna Matura z Chemii z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego 2024
Edukacja
Sondaż: Co o rezygnacji z obowiązkowych prac domowych myślą Polacy?
Edukacja
Koniec obowiązkowych prac domowych. Prezes ZNP mówi: Za szybko
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Edukacja
Olimpiada z chemii przepustką do dobrego liceum? MEN nie mówi „nie”