Czarnek ujawnił jak dalej będzie wyglądać edukacja uchodźców z Ukrainy

Wszystkie rozwiązania które przyjęliśmy przenosimy ustawą do końca kolejnego roku szkolnego - ogłosił we wtorek minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek.

Publikacja: 24.05.2022 15:57

W tym roku na dofinansowanie wycieczek w ramach programu „Poznaj Polskę” Ministerstwo Edukacji i Nau

W tym roku na dofinansowanie wycieczek w ramach programu „Poznaj Polskę” Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczy 100 milionów złotych

Foto: Ministerstwo Edukacji i Nauki

We wtorek rząd przyjął rozwiązania systemowe, których celem jest kwestia opieki nad dziećmi, edukacji i rynku pracy dla uchodźców. - Chcemy, aby te osoby, które planują dłuższy pobyt w Polsce, mogły się zaadaptować - powiedział Paweł Szefernaker, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy.

– Wypracowaliśmy system przyjmowania ukraińskich dzieci, młodzieży do polskich szkół i placówek oświatowych. Ten system pozwolił na przyjęcie 200 tysięcy dzieci i młodzieży do polskich szkół i to w sposób, który w najmniejszym stopniu albo w ogóle nie zakłócał normalnego procesu edukacyjnego polskich dzieci w polskich szkołach – stwierdził na konferencji prasowej minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek.

Jak podkreślił, wszystkie przyjęte rozwiązania zostaną ustawą przeniesione do końca kolejnego roku szkolnego. - Tworzenie oddziałów przygotowawczych z powiększoną liczbą osób w tych oddziałach do 25 czy przyjmowanie dzieci do klas polskich z powiększoną liczbą maksymalną dzieci w klasach 1-3 czy w przedszkolach. Możliwość zatrudniania nauczycieli ukraińskich, możliwość zatrudniania polskich nauczycieli na świadczeniach kompensacyjnych, możliwość wypracowania większej ilości nadgodzin niż maksymalny limit 9 nadgodzin i to od teraz także dla nauczycieli, którzy uczą nie tylko w oddziałach przygotowawczych, ale tych również w klasach mieszanych, nauczycieli języka polskiego, którzy uczą dodatkowego języka polskiego w tych klasach mieszanych – wyliczał szef resortu edukacji.

Poinformował też o wprowadzeniu możliwości zatrudniania dyrektorów bez konkursu. - Dodatkowo wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom samorządów w związku z dużą ilością prac związanych z przyjmowaniem dzieci ukraińskich i młodzieży ukraińskiej do polskich szkół i w tej ustawie wprowadzamy możliwość zatrudniania dyrektora na stanowisku dyrektora bez konieczności przeprowadzania konkursu, a w uzgodnieniu z organem nadzoru pedagogicznego – ogłosił Czarnek cytowany przez portal 300polityka.pl.

Czytaj więcej

Kursy języka polskiego i opieka nad maluchami. Rząd o pomocy dla Ukraińców
Edukacja
Akademia Leona Koźmińskiego wśród najlepszych uczelni biznesowych na świecie
Edukacja
Żakowski do maturzystów: Opowiedzcie swoją Polskę przyszłości i wygrajcie indeksy
Edukacja
Ruszył maturalny maraton. Na języku polskim zaskoczył Mickiewicz
Edukacja
Jak wygląda polska kadra na EuroSkills 2023
Edukacja
Minister Czarnek wymyślił problem, a teraz go rozwiązuje
Edukacja
Skąd minister zdrowia wziął 40 mln zł dla nowego wydziału medycznego na KUL? „Wrzutka” PiS