Potrzebni wolontariusze do pomocy uchodźcom z Białorusi

Fundacja Humanosh poszukuje psychologów, edukatorów, nauczycieli, którzy w ramach wolontariatu mogliby pomagać dzieciom uchodźców z Białorusi.

Aktualizacja: 10.10.2021 11:49 Publikacja: 10.10.2021 10:54

Potrzebni wolontariusze do pomocy uchodźcom z Białorusi

Foto: materiały prasowe

Dzięki dotacji uzyskanej od Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, Fundacja Humanosh rozpoczyna realizację programu mającego na celu opiekę nad przebywającą w Polsce młodzieżą białoruską.

"Fundacja zamierza skierować dwóch asystentów kulturowych do 8 warszawskich szkół. Każdy z nich spędzi jeden dzień w tygodniu w innej szkole. Niestety środki są ograniczone i taką pomocą objęte zostanie około 40 dzieci. Głównym zadaniem asystentów będzie wsparcie dzieci białorusko-/rosyjsko-języcznych w adaptacji w nowej szkole oraz wsparcie językowe uczniów i nauczycieli przy komunikacji podczas nauki. Niestety środki na ten cel są bardzo ograniczone, a dostępność asystentów niewielka" - informują organizatorzy zajęć.

Fundacja apeluje do psychologów, edukatorów, nauczycieli, którzy mogliby poświęcić kilka godzin w tygodniu na pracę z młodzieżą  o kontakt. Potrzebne są także artykuły szkolne dla tych dzieci.Wszystkie rzeczy można również przekazywać bezpośrednio do Mirnego Domu w Warszawie, na ul. Aksamitnej 9, prowadzonego przez Fundację.

"Zachęcamy także do włączania do pomocy dzieci i młodzież, które w ramach wolontariatu mogą pomóc koleżankom i kolegom z Białorusi w procesie adaptacji w naszym kraju. Kolejnym zadaniem asystentów w ramach tego problemu będzie pomoc rodzicom-uchodźcom z Białorusi w pisaniu podań, wypełnianiu formularzy związanych z życiem szkolnym, jak również pomoc w rozwiązywaniu bieżących problemów. W tych aspektach również wsparcie wolontariuszy będzie bardzo pożądane. Asystenci zapewnią również pomoc dyrektorom szkół w ustalaniu możliwości i zasad przyjęć do szkół młodzieży białorusko i rosyjsko-języcznej"- dodają przedstawiciele Fundacji Humanosh.

W przypadku ewentualnego zamknięcia szkół program będzie realizowany online, jednak z naciskiem na osobiste spotkania, które odbywać się będą w Mirnym Domu.

Dane kontaktowe i więcej informacji na temat programu wsparcia dla uchodźców z Białorusi można znaleźć na stronie internetowej www.humanosh.org.

Edukacja
Klucz odpowiedzi do arkusza Próbnej Matury z Chemii z Wydziałem Chemii UJ 2024
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Edukacja
Próbna Matura z Chemii z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego 2024
Edukacja
Sondaż: Co o rezygnacji z obowiązkowych prac domowych myślą Polacy?
Edukacja
Koniec obowiązkowych prac domowych. Prezes ZNP mówi: Za szybko
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Edukacja
Olimpiada z chemii przepustką do dobrego liceum? MEN nie mówi „nie”