Rynek studiów podyplomowych jest niezwykle rozbudowany. Można wybierać w tysiącach kierunków, co roku uczelnie oferują nowe specjalizacje.
Sprawdzić jakość...
Przed wyborem uczelni, na której chcemy poszerzać naszą wiedzę, warto zweryfikować jej jakość. Choć studia podyplomowe nie podlegają bezpośredniej kontroli Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA), to od roku ta agenda prowadzi tzw. ocenę instytucjonalną. W ramach tej kontroli oceniany jest nie tylko program konkretnych studiów, lecz także praca całego wydziału.
– Pozytywna ocena przede wszystkim dowodzi tego, że wydział ma dobrze funkcjonujące systemy zapewniania jakości, co gwarantuje, że dba nie tylko o jakość klasycznych studiów stacjonarnych, ale także programów doktoranckich czy podyplomowych – wyjaśnia prof. Marek Rocki, szef PKA.
Co to oznacza? Między innymi, że programy studiów są na bieżąco wzbogacane o najnowszą wiedzę oraz osiągnięcia naukowe i że odpowiadają aktualnym wymaganiom rynku pracy i gospodarki.
Rocki zwraca uwagę, że już samo wskazanie przez PKA wydziału do oceny instytucjonalnej mówi o jego wysokim poziomie. – Ponieważ ten system oceny funkcjonuje od października 2011 r., w pierwszej kolejności kontrolujemy te jednostki, które wypadały bardzo dobrze w innych badaniach – podkreśla.