Interaktywny portal, który promuje wiedzę o niepodległości Polski,, który ruszył na początku roku szkolnego został zainicjowany przez zespół edukatorów muzeum.

Na portalu „Mieszkańcy spod Jedenastki" znajduje się animowany film o tym samym tytule. W zabawach edukacyjnych biorą udział trzej bohaterowie, a w rolę wcielił się aktor Adam Ferency.

Portal składa się z zestawu zabaw edukacyjnych dla dzieci w wieku 6-9 lat, podczas których bohaterowie filmu angażują dzieci w ciekawą lekcję o niepodległości i sile solidarnego działania. Są tu m.in. ważne dla polskiej historii, narodowe emblematy, czy historyczne granice naszego państwa, a nauka toczy się w czasie odbudowywania wspólnego domu i poszukiwania klucza do tajemniczej skrzyni.

Zadania podzielono na dwa zestawy, po każdym z nich przygotowano nagrody, które można samemu pobrać ze strony i wydrukować. Portal zawiera także zakładkę dla nauczycieli z gotowymi konspektami interaktywnych lekcji opartych o treści zamieszczone na portalu.

Twórcy portalu zapewniają, że to doskonała alternatywa dla tradycyjnych lekcji prowadzonych z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Muzeum Józefa Piłsudskiego planuje przeprowadzenie serii konferencji edukacyjnych dla nauczycieli w różnych powiatach Polski, które poświecone będą nowoczesnym formom edukacji wraz z lekcją pokazową „O niepodległości dla najmłodszych".

Celem programu jest połączenie edukacji w zakresie trudnych dla dzieci pojęć związanych z niepodległością, patriotyzmem, działaniami obywatelskimi wraz z zabawą. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii informatycznych.

Programowi towarzyszy ogólnopolski konkurs dla klas I-III szkół (ale również adresowany do dzieci ze środowisk polonijnych) na najciekawszą gazetkę szkolną z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Szczegóły i regulamin konkursu są dostępne na stronach www.mieszkancyspod11.pl oraz www.muzeumpilsudski.pl