20:24
- Chciałbym, żeby po świętach nastąpiła w formule okrągłego stołu ogólnonarodowa debata o systemie oświaty z udziałem związkowców, nauczycieli, pedagogów i rodziców - powiedział w TVP Info premier Mateusz Morawiecki
20:03
Aktualizacja: 09.04.2019 14:11 Publikacja: 08.04.2019 19:05
20:24
- Chciałbym, żeby po świętach nastąpiła w formule okrągłego stołu ogólnonarodowa debata o systemie oświaty z udziałem związkowców, nauczycieli, pedagogów i rodziców - powiedział w TVP Info premier Mateusz Morawiecki
20:03
19:40
- Jeżeli nauczyciel chce zawiesić swój udział w strajku i wziąć udział w egzaminach, to ma do tego pełne prawo - mówi prezes ZNP Sławomir Broniarz.
17:20
- Jeżeli strona rządowa chciała dzisiaj z nami rozmawiać to byliśmy absolutnie przekonani co do tego, że pojawią się propozycje, które będą choćby korespondowały z tym, o czym mówią związki zawodowe - powiedział szef ZNP Sławomir Broniarz.
- Nie przyjmujemy do wiadomości faktu, że jesteśmy w trakcie realizacji budżetu, bo przypomnę po raz kolejny – kiedy budżet został już podpisany, dwa tygodnie później ni stąd ni zowąd znalazło się ponad 21 mld zł - dodał.
16:58
16:40
- Apelujemy, by nie wywierać presji na nauczycielach, którzy pracują - dodała Szydło.
16:38
Rząd zaproponował porozumienie, które podpisała Solidarność i jest ono dalej otwarte dla pozostałych związków. Proponowaliśmy również rozmowy o nowym kontrakcie społecznym i skróceniu okresu dochodzenia do maksymalnych wynagrodzeń - powiedziała wicepremier.
16:35
- Dziękuję nauczycielom, którzy pracują i są gotowi pomóc w przeprowadzaniu egzaminów, które się jutro odbędą - powiedziała po spotkaniu wicepremier Beata Szydło.
16:15
15:51
15:39
Do kuratorów cały czas zgłaszają się osoby chcące pomóc w przeprowadzeniu egzaminów - mówią przedstawiciele kuratoriów. Zapewniają, że są gotowi na egzaminy.
15:04
- Oczekujemy nowej propozycji ze strony rządu. Liczymy na to, że strona rządowa do dzisiejszego spotkania będzie przygotowana, nie tylko w sensie ugniatania nas apelami o zrozumienie - powiedział przed spotkaniem prezes ZNP Sławomir Broniarz.
15:00
Ruszyła kolejna tura rozmów
14.27
Małopolskie Kuratorium Oświaty zapewnia, że egzamin gimnazjalny nie jest zagrożony. Wciąż jednak brakuje nauczycieli, w tym aż 120 w Krakowie - informuje Radio Kraków.
14.23
- Liczę na to, że strona rządowa przedstawi nam nowe propozycje, które zadowolą 600 tysięcy strajkujących nauczycieli, a tym samym spełni nasz postulat wyrażany w oczekiwaniu 30-procentowego wzrostu wynagrodzenia - powiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz przed zaplanowanymi na 15.00 rozmowami z rządem w Centrum Dialog.
14.22
Według danych Urzędu Miasta Łodzi z wczoraj z godziny 16, tylko 15 gimnazjów z 41 działających na terenie Łodzi, ma skompletowane składy komisji egzaminacyjnych na rozpoczynające się jutro egzaminy - informuje Radio Łódź.
14.12
Władze Gdańska zapewniają, że egzaminy w tym mieście nie są zagrożone.
14:11
14.08
Politechnika Gdańska informuje o zorganizowaniu zajęć sportowo-opiekuńczych dla dzieci pracowników uczelni. Zajęcia będą przeznaczone dla dzieci w wieku 7-12 lat i będą odbywać się w Centrum Sportu Akademickiego Politechniki w godzinach 7:15–15:45, w dniach od 10 kwietnia do 18 kwietnia - w związku ze strajkiem nauczycieli. "Przedłużenie terminów zajęć o kolejne dni, w przypadku przedłużającego się strajku nauczycieli, zostanie rozważone po Świętach Wielkanocnych" - informuje uczelnia.
13.52
13.48
- W skali miasta brakuje nam na ten moment 179 pedagogów - poinformowała na konferencji prasowej wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska, informując o problemie z przeprowadzeniem w środę egzaminów gimnazjalnych. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że o tym, czy szkoły będą gotowe do przeprowadzenia egzaminów będzie wiadomo ok. godz. 18.00.
13.45
13.26
Mikołaj Pawlak, rzecznik praw dziecka, zapowiedział wniosek do premiera Mateusza Morawieckiego i minister Anny Zalewskiej o zobowiązanie kuratorów oświaty do przesunięcia terminu składania dokumentów do szkół średnich. - Wtedy zapewnimy równość wobec prawa, równość dla wszystkich dzieci - zauważył.
Dowiedz się więcej: Termin składania dokumentów do szkół średnich przesunięty? RPD apeluje do premiera
13.15
13.03
12.59
12.38
12.33
- Dożyliśmy takich naprawdę dziwnych czasów, w których rząd traktuje lepiej świnie niż nauczycieli, ponieważ przewiduje się, że będą jakieś dopłaty do świń, a dla nauczycieli się już tego nie przewiduje - powiedział poseł Jacek Wilk z partii KORWiN, przedstawiając w Sejmie program "Oświata na szóstkę".
Dowiedz się więcej: Co proponuje KORWiN? Program "Oświata na szóstkę" bez Karty Nauczyciela
12.16
Przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej trwa pikieta uczniów wspierających strajk nauczycieli.
12:26
W rozmowach wezmą też udział związkowcy FZZ, którzy również oczekują nowej oferty od rządu. - Myśmy już zrobili trzy kroku do tyłu, a rząd nie posunął się nawet o milimetr do przodu - mówi przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Solidarność-Oświata” FZZ Sławomir Wittkowicz.
12:14
Przedstawiciele ZNP zapowiedzieli, że pojawią się na spotkaniu, ale - jak dodają - porozumienie będzie możliwe jeśli oferta rządu będzie inna niż ta przedstawiona w niedzielę.
12.03
11.55
Beata Szydło nie odpowiedziała na pytanie, czy rząd zgodzi się na wyznaczenie zewnętrznego mediatora. Wcześniej ZNP wskazywało, że w tej roli mógłby wystąpić Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.
11.54
- Egzaminy się odbędą - zapewniła wicepremier.
11.51
- Jesteśmy otwarci na to, żeby rozmowy dalej prowadzić. Zrobimy wszystko, aby egzaminy przebiegły spokojnie, aby młodzi ludzie mogli bez stresów egzaminy napisać. Będziemy chcieli, aby ZNP i Forum (Związków Zawodowych), przystąpili do porozumienia podpisanego z "Solidarnością". Będziemy czekać na przedstawicieli związków o 15 w Centrum Dialogu - oświadczyła Szydło.
11.49
- Jesteśmy otwarci na rozmowę, mówimy to od niedzieli, gdy zostało podpisane porozumienie z "Solidarnością" - mówi Szydło. - To jest dobre porozumienie i gwarantuje to, o co upominają się nauczyciele, czyli podwyżki - dodaje.
11.46
Na konferencji prasowej wicepremier Beata Szydło podziękowała nauczycielom, którzy - mimo trwania protestu - prowadzą zajęcia. - Chciałabym się zwrócić z prośbą, by nie wywierać na nich presji, bo i takie przypadki się zdarzają.
11.24
Mazowiecka kurator apeluje do nauczycieli o przeprowadzenie egzaminów mimo strajku. - Stres jest wystarczająco duży, nie dokładajmy dodatkowego - podkreśla Aurelia Michałowska cytowana przez RMF FM.
10.56
- Za przebieg i organizację egzaminów zewnętrznych odpowiedzialna jest Centralna Komisja Egzaminacyjna - mówi Broniarz pytając co stanie się, jeżeli egzaminy - w związku z protestem nauczycieli - nie odbędą się.
10.52
Broniarz szacuje, że do protestu przystąpiło ok. 600 tys. nauczycieli.
10.48
Broniarz sugeruje wyznaczenie negocjatora, który byłby osobą niezależną od rządu. Jako przykład podaje Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. - Premier (Beata) Szydło jest stroną w tym sporze - podkreśla.
10.47
- ZNP mówi jednoznacznie, że nasze propozycje to ta propozycja, która jest wyjściem na przeciw stronie rządowej - mówi Broniarz.
10.46
- Spośród 20 403 szkół i placówek funkcjonują w obszarze edukacji powszechnej, mamy w strajku 15179 szkół, co stanowi 74,29 proc. - mówi na konferencji prasowej Sławomir Broniarz.
10.38
10.24
Związek Nauczycielstwa Polskiego oczekuje w trybie pilnym w ciągu dwóch godzin mediatora ze strony rządowej - poinformował Sławomir Broniarz, szef ZNP, cytowany przez TVN24.
10.11
9.52
9.47
9.39
8.53
8.35
8.32
- Myśmy już zrobili trzy kroku do tyłu, a rząd nie posunął się nawet o milimetr do przodu
X
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski dodał, że o tym, czy szkoły będą gotowe do przeprowadzenia rozpoczynających się planowo w środę egzaminów gimnazjalnych, powinno być wiadomo ok. godz. 18.
Czytaj także: Pierwszy dzień strajku nauczycieli - relacja
Już w ubiegłym tygodniu politycy PiS nieoficjalnie wskazywali, że do strajku dojdzie niemal na pewno. Szykowali się na zderzenie, chociaż negocjacje trwały do ostatniej chwili. Z naszych rozmów wynika, że teraz rząd szykuje się na twardą rozgrywkę. Zwłaszcza że w poniedziałek pojawiły się nieoficjalne informacje, iż nauczyciele w środę wrócą jednak do pracy, by przeprowadzić egzaminy.
Czytaj także: Wojna trzydziestoletnia
Ze statystyk, które pokazało Ministerstwo Edukacji Narodowej, wynika, że do strajku przyłączyło się 48,5 proc szkół. Najwięcej, bo aż 83 proc., strajkuje w województwie lubuskim. Na drugim miejscu jest kujawsko-pomorskie, gdzie przyłączyło się do niego 81 proc. szkół, w łódzkim – 78 proc. Najmniej szkół protestuje w Świętokrzyskiem, zaledwie 14 proc.
Czytaj także: Rząd daje nauczycielom dodatkowo 2 miliardy. Związki chcą cztery razy więcej
Jednak metodologię ministerstwa krytykuje ZNP, tłumacząc, że ich wstępne dane pokazują nieco wyższą skalę.
Czytaj także: Broniarz: Historia oceni zachowanie "Solidarności"
Zdaniem rządu podpisane w niedzielę wieczorem porozumienie z NSZZ Solidarność pracowników oświaty to sukces. Dlatego też podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wicepremier Beata Szydło przekonywała, że na nauczycieli czekają podwyżki i zmiany w systemie wynagradzania. A chaos w oświacie, który właśnie się rozpoczął, to wynik „braku politycznej woli" ze strony prezesa ZNP Sławomira Broniarza. – Podczas negocjacji dało się zauważyć z jego strony zbyt wiele polityki, a zbyt mało myślenia o dzieciach i nauczycielach – mówiła Beata Szydło.
Czytaj także: ZNP apeluje do uczniów: Prosimy o zrozumienie
Z kolei też biorący w niej udział szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zaznaczył, że podwyżki są może zbyt niskie w stosunku do oczekiwanych, ale gospodarując tymi środkami oszczędnie, uda się podnieść wynagrodzenia w całej budżetówce, nie tylko w oświacie. Tak jak domaga się szef „S" Piotr Duda.
Czytaj także: Karolina Elbanowska: ZNP betonuje sytuację
Czy będzie kolejna propozycja dla strajkujących nauczycieli? W poniedziałek pojawiła się i taka informacja – podana przez Onet.pl. Propozycje ma przedstawić premier Mateusz Morawiecki. By jednak do tego doszło, musi dojść do kolejnych rozmów. Na razie ich termin nie został jeszcze wyznaczony. Wicepremier Beata Szydło podczas konferencji prasowej tłumaczyła, że „rozmowy z nauczycielami powinny być prowadzone", i zarzucała Broniarzowi zbyt sztywną postawę. – W poniedziałek wieczorem będziemy w ZNP rozmawiać o dalszych krokach. Prawdopodobnie zaproponujemy rządowi kolejne spotkanie – mówi „Rzeczpospolitej" Sławomir Broniarz. Jak dodaje, jeśli rząd nie chce z nim rozmawiać, dla dobra nauczycieli usunie się w cień.
Do spotkania rządu ze związkami prawdopodobnie dojdzie. Jednak nasi rozmówcy znający strategię rządu są sceptyczni co do tego, czy nowe, atrakcyjne propozycje rzeczywiście padną. Rząd szykował plan na przeprowadzenie egzaminów w warunkach strajku. Padły nawet propozycje niektórych polityków PiS dysponujących odpowiednimi uprawnieniami, że sami zgłoszą się do komisji. Napisała o tym na Twitterze między innymi posłanka Krystyna Pawłowicz, wspomniał o tym także Witold Waszczykowski i wiceszef edukacji Maciej Kopeć.
Czytaj także: Politycy PiS chcą pomóc w szkołach
Wszystko wskazuje na to, że rząd premiera Morawieckiego będzie chciał przeczekać strajk, licząc na to, że emocje rodziców szybko obrócą się przeciwko protestującym.
Opozycja mocno krytykuje podejście rządu do rozmów. – Rząd nie dał rady, nie dała rady premier Szydło. Jest konieczna zmiana grupy negocjacyjnej ze strony rządu – powiedział w poniedziałek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Z kolei lider Wiosny Robert Biedroń stwierdził, że plany Kaczyńskiego zakładają, iż nauczyciel będzie zarabiał mniej niż ktoś, kto ma cztery krowy. To nawiązanie do propozycji PiS z sobotniej konwencji na Mazowszu. – Jeżeli rząd nie radzi sobie z tym kryzysem, to niech powie to wprost i niech odejdzie. My poradzimy sobie z sytuacją w szkole – zapewniał lider PO Grzegorz Schetyna.
Czytaj także: Lech Wałęsa: Nie ma "Solidarności"
Jednak ponowne negocjacje mogą być o tyle trudniejszy, że i tak mało elastyczny ZNP myśli nad większym usztywnieniem. – Dostajemy sygnały od nauczycieli, że skoro już do strajku doszło, to powinniśmy znów zacząć walczyć o 1000 zł podwyżki – mówi Broniarz. Strategii negocjacyjnej nie chce jednak zdradzić.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
Dla jurorów tegorocznego plebiscytu „Młodzieżowe Słowo Roku” najciekawszym słowem było „czemó”. Znaczenie jest standardowe, ale nikt nie wie, dlaczego na końcu wyrazu jest „ó”. A może to po prostu „o” z akcentem?
Już nie wystarczy 50 proc. obecności na zajęciach, by być klasyfikowanym. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje nowe przepisy dotyczące frekwencji w szkole. „Rzeczpospolita” dowiaduje się z kręgów bliskich resortu Barbary Nowackiej, że zmiana może być rewolucyjna.
W redakcji "Rzeczpospolitej" rozumiemy, że edukacja jest ważna. Bo to od niej zależy przyszłość i dobrobyt naszego kraju. Dlatego rozpoczynamy debatę o tym, w jaki sposób i w jakim kierunku powinny iść zmiany w szkole.
Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka odwołała Marcina Smolika ze stanowiska dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Resort poinformował o tym w swoich mediach społecznościowych.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Szkołę w Chmurze często kończą uczniowie, którzy w tradycyjnym systemie nie mieliby żadnych szans. Egzaminy może zdali słabo, ale przynajmniej ukończyli szkołę.
Pani przewodnicząca Związku Zawodowego nie mogła być sygnalistką, bo przepisy o sygnalistach nie funkcjonowały. Urzędnicy nie mają możliwości działać niezgodnie z prawem - mówi Dariusz Wieczorek, szef Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Prezydent Argentyny (Javier Milei) zlikwidował 13 ministerstw, zwolnił 30 tysięcy urzędników. Inflacja w ciągu roku z 25 proc. spadła do 2,5 proc. - mówił w rozmowie z Radiem Plus wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak.
- Mam nadzieję, że Polska jest lepiej przygotowana od Rumunii do kampanii przed wyborami prezydenckimi. Przed nami dużo pracy w kwestii edukacji - mówiła w rozmowie z Michałem Kolanką Magdalena Wilczyńska, Dyrektorka Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni NASK.
Dopiero po publikacji w „Rzeczpospolitej” Ministerstwo Obrony Narodowej obiecuje, że ruszą wypłaty dla właścicieli budynków, które zostały uszkodzone w czasie niskiego przelotu samolotu bojowego MiG-29 w pobliżu Malborka.
Przez ostatni rok główny ciężar działań i uwagi skupiony był na przywracaniu praworządności, choć z góry było wiadomo, że przy tym prezydencie para pójdzie w gwizdek. Jednocześnie w tym czasie nie zrobiono niczego, co by wydatnie poprawiło efektywność wymiaru sprawiedliwości.
Wojciech Jaruzelski zrozumiał, że duch historii wymaga od niego, aby odejść – odszedł. Publicznie stanął w prawdzie, nie mataczył, odważnie wziął na siebie odpowiedzialność za słabości czy niegodziwości systemu. Sęk w tym, że ta wyliczanka generalskich sukcesów to czysta fantazja.
Rząd Donalda Tuska „w sprawach, które są absolutnie zasadnicze – tzn. ochrony zdrowia, funkcjonowania sektora publicznego, inwestycji w mieszkalnictwo – zawiódł” – ocenił Adrian Zandberg, współprzewodniczący Partii Razem.
Chyba wchodzimy w taki czas, o którym nie śniło się nawet pisarzom science fiction.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas