Coraz większe zainteresowanie bronią. Gdzie można nauczyć się strzelać?

Armia organizuje bezpłatne, jednodniowe szkolenia wojskowe dla chętnych. Strzelać można się też nauczyć w organizacjach proobronnych, w szkołach, albo wstępując do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Publikacja: 27.10.2022 16:16

Strzelania można nauczyć się na wojskowych szkoleniach. Są też firmy organizujące takie kursy

Strzelania można nauczyć się na wojskowych szkoleniach. Są też firmy organizujące takie kursy

Foto: Fotorzepa, Tom Tomasz Jodłowski

W siedemnastu jednostkach wojskowych na terenie Polski można nauczyć się podstaw posługiwania bronią, strzelania, walki wręcz, dowiedzieć się co zrobić, gdy zawiedzie GPS, jak przetrwać w terenie i udzielić pierwszej pomocy. „Gwarantujemy profesjonalne szkolenie, wyżywienie oraz dobrze wykorzystany czas” – zachęca Ministerstwo Obrony Narodowej.

Jednocześnie resort zastrzega, że nauka strzelania odbywać się będzie z wykorzystaniem symulatorów i systemów treningowych („Śnieżnik” i ASG). Nie jest przewidziane strzelanie ostrą amunicją.

Aby wziąć udział w szkoleniu wystarczy zgłosić się do jednostki wojskowej za pomocą e-maila, telefonicznie, przez media społecznościowe, albo osobiście. Nabór trwa do godz. 13 dnia poprzedzającego szkolenie. Jedynymi warunkami uczestnictwa są: polskie obywatelstwo, wiek od 18 do 65 lat oraz odpowiedni ubiór (długie lub sportowe buty, długie spodnie, kurtka/bluza, czapka, rękawiczki). Treningi odbywają się w każdą sobotę do 26 listopada 2022 r. w godz. 8.00-16.00 we wskazanych jednostkach wojskowych. Armia zapewnia wyżywienie i ubezpieczenie. Resort obrony zapowiada już, że będzie kontynuowało takie szkolenia także zimą.

Szkolenia prywatne

Szkolenia strzeleckie można też zaliczyć w wielu organizacjach wyspecjalizowanych w organizacji takich zajęć, tyle, że trzeba za nie płacić. Wystarczy się udać się na najbliższą strzelnice. Zajęcia obejmują m.in. zasad bezpieczeństwa przy pracy z bronią palną pistoletu i karabinu.  

„Nasze szkolenia pistolet karabin są ukierunkowane na strzelectwo obronne, gdzie bierzemy pod uwagę użycie broni w warunkach cywilnych, bądź służbowych. Szkolimy według najnowszych metod szkoleniowych zaczerpniętych z Akademii SIG SAUER w USA, gdzie nasi instruktorzy między innymi zdobywali swoje uprawnienia szkoląc się razem z amerykańskimi instruktorami Policji oraz jednostek SWAT. Dla osób z doświadczeniem w posługiwaniu się bronią palną polecamy szkolenia taktyczne, gdzie omawiamy nie tylko zaawansowane techniki strzeleckie, ale również taktykę. Aby uczestniczyć w naszych szkoleniach pistolet karabin wystarczy być niekaranym sądownie oraz nie mieć żadnych przeciwwskazań lekarskich. Nie musisz posiadać własnej broni – my Ci ją zapewnimy razem z niezbędnym sprzętem w zależności od profilu szkolenia” – zachęcają organizatorzy takiego szkolenia w Krakowie. Warsztaty są zwykle darmowe dla członków stowarzyszeń, albo otrzymują oni ekstra zniżki. Z informacji umieszczonej na stronie internetowej jednej z takich firm wynika, że osoby które posiadają własną broń oraz amunicję zapłacą za ośmiogodzinne szkolenie 400 zł.

Firmy komercyjne różnie kształtują ceny. I tak w jednej z nich w Łodzi za skorzystanie z broni wypożyczonej na miejscu (do wyboru m.in. karabinek Kałasznikowa, pistolet samopowtarzalny Glock, pistolet maszynowy UZI,  strzelba gładkolufowa Mossberg, rewolwer Smith & Wesson, karabinek AR-15) trzeba zapłacić 120 zł za oddanie 30 strzałów. Inna firma z Łodzi podaje, że pakiet „Poznaj strzelanie” kosztuje 299 zł, a pakiet profesjonalny na poziomie zaawansowanym 1100 zł.

Czytaj więcej

Schrony przy polskich szkołach za małe, by pomieścić wszystkich uczniów

Strzelanie w szkole i w WOT

Można też zapisać się do jednej z wielu organizacji proobronnych (np. Stowarzyszenia Aktywnych Rezerwistów, Drużyn Strzeleckich) lub wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej. W tym ostatnim przypadku przechodzi się wojskowe szkolenie podstawowe w ciągu 16 dni, armia oczywiście płaci za wszystko m.in. wyżywienie, zakwaterowanie, umundurowanie i organizuje szkolenie na najwyższym poziomie, często zajęcia prowadzą byli instruktorzy wojsk specjalnych.

Zajęcia strzeleckie w ramach Edukacji dla Bezpieczeństwa promuje też resort edukacji. Minister Przemysław Czarnek uważa, że uczniowie powinni poznać zasady posługiwania się bronią palną i oddać z niej strzały. Od 1 września podstawa programowa przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa została rozszerzona o przysposobienie obronne, w tym strzelanie z broni palnej i ogólną umiejętność posługiwania się bronią. 

W ramach inicjatywy „My, młode pokolenie – Tobie Ojczyzno” uczniowie z województwa świętokrzyskiego już uczestniczą w takich zajęciach. – Młodzież z naszego regionu w swoich szkołach spotyka się z profesjonalnymi instruktorami, aby od podstaw zgłębić te zagadnienia oraz praktycznie się uczyć m.in. poprzez strzelanie za pomocą urządzeń elektronicznych. Strzelanie to jedno, ale najważniejsza jest umiejętność zachowania się w sytuacji kryzysowej, która zagraża naszemu życiu – powiedział w trakcie inauguracji programu Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski. - Uczymy ich także jak przygotować plecak przetrwania, zorganizować bezpieczne schronienie oraz obsługi broni i towarzyszącej temu postaw – tłumaczyła Katarzyna Banasik, prezes Stowarzyszenie Aktywności Zawodowej „PASSA” w Kielcach, które jest pomysłodawcą zajęć.

Szkolenia
Harmonogram szkoleń organizowanych przez Wojsko Polskie:

29 października:
Wrocław – Akademia Wojsk Lądowych Lębork – 7 Brygada Obrony Wybrzeża Tomaszów Maz. – 25 Brygada Kawalerii Powietrznej Gołdap – 15 Pułk Przeciwlotniczy Warszawa – Wojskowa Akademia Techniczna 5 listopada Poznań – Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Zamość – 19 Brygada Zmechanizowana Sieradz – 15 Brygada Wsparcia Dowodzenia Wrocław – 10 Wrocławski Pułk Dowodzenia
12 listopada:
Toruń  – Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia Ustka – Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej Morąg – 20 Brygada Zmechanizowana Hrubieszów – 2 Pułk Rozpoznawczy Lębork – 7 Brygada Obrony Wybrzeża
19 listopada:
Szczecin – 12 Brygada Zmechanizowana Giżycko –15 Brygada Zmechanizowana Dęblin – Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego Białystok – 18 Pułk Rozpoznawczy
26 listopada:
Wrocław – Akademia Wojsk Lądowych Ustka – Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej Tomaszów Maz. – 25 Brygada Kawalerii Powietrznej Gołdap – 15 Pułk Przeciwlotniczy

W siedemnastu jednostkach wojskowych na terenie Polski można nauczyć się podstaw posługiwania bronią, strzelania, walki wręcz, dowiedzieć się co zrobić, gdy zawiedzie GPS, jak przetrwać w terenie i udzielić pierwszej pomocy. „Gwarantujemy profesjonalne szkolenie, wyżywienie oraz dobrze wykorzystany czas” – zachęca Ministerstwo Obrony Narodowej.

Jednocześnie resort zastrzega, że nauka strzelania odbywać się będzie z wykorzystaniem symulatorów i systemów treningowych („Śnieżnik” i ASG). Nie jest przewidziane strzelanie ostrą amunicją.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Szkolenia
Pracownicy chcą się rozwijać, firmy nie spieszą z odpowiedzią
Szkolenia
Jesień pod znakiem aktywizacji uchodźców
Szkolenia
Urlop szkoleniowy – czym jest i komu przysługuje?