Wojsko zaraz po ukończeniu szkoły. Co proponuje armia?

Armia zorganizuje zajęcia dla uczniów, namawia też absolwentów szkół do wakacyjnego szkolenia. To ucieczka przed przywróceniem poboru.

Publikacja: 20.04.2024 12:47

Uczniowie klasy mundurowej w trakcie szkolenia wojskowego.

Uczniowie klasy mundurowej w trakcie szkolenia wojskowego.

Foto: Marian Zubrzycki

W czerwcu ruszą szkolenia wojskowe dla absolwentów szkół. Nie będą obowiązkowe, ale organizowane dla ochotników. - Chciałbym zaprosić młodych ludzi po szkole ponadpodstawowej, zanim pójdą na studia czy do pracy, żeby przyszli na miesiąc przeszkolenia, żebyśmy mogli zaoferować im umiejętność, sprawność – powiedział minister obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz w Krakowie. Dodał, że lepiej pójść na takie przeszkolenie niż do pracy do kawiarni czy restauracji.

W ten sposób armia chce przygotować rezerwy i liczy na to, że część młodych ludzi zdecyduje się na pozostanie w wojsku.

Czytaj więcej

Nowy portal rządowy. Jak przygotować się do wojny i innych zagrożeń?

Szkolenie podstawowe potrwa 27 dni

Z informacji, które uzyskaliśmy w resorcie obrony wynika, że w rzeczywistości armia przygotowuje specjalną, wakacyjną edycję Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej. Będzie ona skierowana do osób, które ukończyły szkoły średnie lub ponadpodstawowe. Program szkolenia ustalany jest ze Sztabem Generalnym WP. Zajęcia mają trwać 27 dni. Absolwent szkoły pozna zasady musztry, regulaminy wojskowe oraz nauczy się podstaw posługiwania się bronią.

Ile armia zapłaci za udział w szkoleniu wojskowym

Za czas spędzony w koszarach uczestnicy dostaną uposażenie w wysokości najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego. Obecnie to 6 000 zł brutto (ale osoby do 26 roku życia nie płacą podatków). Armia planuje zorganizować trzy turnusy szkoleniowe. Pierwsze zajęcia ruszą 10 czerwca i potrwają do 6 lipca (kolejne terminy : 15.07 – 10.08, 19.08 – 14.09). Zajęcia zakończą się złożeniem przysięgi. Armia zaproponuje chętnym kontynuację szkolenia specjalistycznego, które można potrwać do 11 miesięcy, lub przeniesienie do rezerwy aktywnej.

W tym roku armia przewiduje przeszkolenie do 30 tys. ochotników. Chętni mogą się zgłaszać do Wojskowych Centrów Rekrutacji. Można też kontaktować się z wojskowymi rekruterami za pośrednictwem portalu zostanzolnierzem.pl lub dzwoniąc na infolinię 800 180 110.

Czytaj więcej

Wojsko bardziej otwarte na nieletnich absolwentów szkół średnich

Szkolenie dobrowolne, albo przymusowy pobór

Niewątpliwie jest to próba ucieczki państwa przed przywróceniem obowiązkowej służby wojskowej, o czym coraz częściej wspominają eksperci i byli wojskowi. O takiej możliwości mówi się teraz np. w Niemczech.

Warto, aby armia przygotowała rozwiązania, które trochę nawiązywałyby do szkolenia organizowanego teraz w ramach klas mundurowych, ale objęła uczniów innych szkół. Czy problemem byłoby ustalenie programu szkolenia wojskowego dla ochotników w trakcie nauki? Mogliby oni np. od drugiej klasy raz w miesiącu w weekend uczestniczyć w zajęciach wojskowych, a na koniec szkoły w obozie wojskowym. To wymagałoby zmiany obowiązującego prawa, stworzenia systemu szkolenia oraz … elastyczności ze strony wojskowych, aby takie rozwiązanie wdrożyć. Ale to konieczność w sytuacji możliwego zagrożenia wojną ze strony Rosji i Białorusi.   

Czytaj więcej

Wojsko w szkole. Pilotaż rusza 6 maja

Doskonałym pomysłem opracowanym przez MEN i MON jest pilotażowy program zajęć „Edukacja z wojskiem” dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Mają one ruszyć 6 maja i potrwają do 20 czerwca. To będą trzy lekcje o bezpieczeństwie prowadzone przez żołnierzy i nauczycieli. Nabór do pilotażu ruszył, program jest skierowany do 3 500 szkół.   

Wojsko
Polska nie planuje przekazania zestawów Patriot dla Ukrainy
Prawo dla Ciebie
Wojsko w szkole. Pilotaż rusza 6 maja
Społeczeństwo
Sondaż: Polacy nie boją się wojny
Wojsko
Burzowe chmury nad Mariuszem Błaszczakiem. Wniosek do prokuratury
Wojsko
Zmienia się nadzór nad WOT. Terytorialsi będą gotowi do walki
Oświata
Szkoły z marnym wsparciem dla ukraińskich dzieci- raport Fundacji GrowSPACE