Jacek Nizinkiewicz ocenił, że decyzja ZNP o zawieszeniu strajku to "szach i mat dla PiS".

"A nie lepiej dostrzec w tej decyzji ZNP, końca koszmaru maturzystów i ich rodziców?" - zapytał w odpowiedzi Brudziński.

"Rozumiem Waszą trudną decyzję. Pamiętajcie, że jesteśmy i będziemy z Wami, niezależnie od okoliczności. Wiosna zrobi wszystko, aby zapewnić Wam uczciwe zarobki i należną godność" - tak z kolei skomentował na Twitterze decyzję nauczycieli lider Wiosny Robert Biedroń.

"PiS-owski bubel prawny o maturach przeprowadzanych przez wójtów, burmistrzów i prezydentów jest niepotrzebny" - stwierdziła z kolei Joanna Schmidt z Teraz! (to komentarz do procedowanej w Sejmie specustawy, która miała zapewnić, że wszyscy maturzyści zostaną sklasyfikowani przed maturami, co umożliwi im przystąpienie do egzaminu).

"Nauczycielki, nauczyciele! Rozumiemy Waszą decyzję. Cokolwiek się stanie, jesteśmy z Wami. Wasze postulaty muszą zostać spełnione!" - pisze z kolei lider Zielonych Marek Kossakowski.

"Emocje, niezadowolenie, poczucie frustracji pozostaje. Nic się realnie nie zakończyło. Pozostaje czekać na kolejne decyzje reprezentatywnych central" - pisze natomiast przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego Dorota Gardias.

Poseł Marcin Horała z PiS oceniając wynik strajku stwierdził, że "przegrali Broniarz i Schetyna, wygrali uczniowie", a "straty ponieśli nauczyciele".

Inaczej na sytuację patrzy europoseł PO Michał Boni. "Rząd ma czas do września, aby się zrehabilitować i nie stosować wobec nauczycieli mechanizmów stanu wyjątkowego" - napisał.