To druga odsłona programu „Diamentowy Grant", w którym laureaci otrzymują do 200 tys. zł na swoje badania naukowe. – Stworzyliśmy ten konkurs, by studenci, stanowiący elitę elit w polskich uczelniach, mogli uzyskać środki na realizację swoich marzeń badawczych – podkreślała minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka.
Wartość grantów przyznanych w drugiej edycji programu to ponad 16,4 mln złotych. Spośród 300 wniosków wyróżniono 89 projektów. Wśród wyróżnionych projektów znalazło się 35 projektów z obszaru nauk ścisłych i technicznych, 28 z obszaru nauk humanistycznych i społecznych oraz 26 z obszaru nauk przyrodniczych i medycznych.
– Zważenie i ocena tak śmiałych projektów nigdy nie jest łatwa, trzeba bowiem rozstrzygać co jest śmiałym marzeniem, a co może doprowadzić do naukowego przełomu – podkreślał bardzo wysoki poziom studenckich projektów prof. Zbigniew Marciniak, przewodniczący komisji oceniającej.
Podczas uroczystości wręczania „Diamentowych Grantów" minister nauki zapewniła laureatów, że wyróżnienie to nie tylko umożliwi im realizację ambitnych projektów badawczych, ale też otworzy im drogę do kariery naukowej. – W znowelizowanej ustawie znajdzie się zapis zobowiązujący wydziały do przyjmowania państwa na studia doktoranckie – mówiła prof. Kudrycka. Głównym zadaniem programu ministra „Diamentowy Grant" jest wyłowienie młodych naukowych talentów, umożliwienie im już po trzecim roku pracy pod kątem przyszłego doktoratu i przyspieszenie ich naukowych karier.
Laureaci II edycji „Diamentowych Grantów" reprezentują 25 uczelni z całej Polski (w tym 2 uczelnie niepubliczne), 10 instytutów Polskiej Akademii Nauk (w tym Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika) oraz 1 instytut badawczy – Wojskowy Instytut Medyczny.