Podwójne potwierdzenia spadków? Nie u rejentów

Rozwiązaniem tej kwestii byłoby wpisywanie także starszych postanowień sądów o nabyciu spadku do rejestru – wskazuje Szymon Kołodziej, notariusz, rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej.

Publikacja: 20.02.2023 14:44

Podwójne potwierdzenia spadków? Nie u rejentów

Foto: Adobe Stock

RPO ponownie zwrócił się do MS o rozwiązanie problemu wydawania dwóch, a nawet kilku potwierdzeń nabyciu spadku po tej samej osobie, co utrudnia spadkobiercom dysponowanie spadkiem, np. nieruchomością. Jak to wygląda z perspektywy notariuszy?

Problem „podwójnie” wydanych rozstrzygnięć dotyczących stwierdzenia praw do spadku jest znany Krajowej Radzie Notarialnej. Jego rozwiązaniem, przynajmniej w stosunku do nowych orzeczeń, jest objęcie Rejestrem Spadkowym nie tylko notarialnych aktów poświadczenia dziedziczenia, ale także sądowych postanowień o stwierdzeniu nabycia spadku. Podkreślić należy, że notarialne akty poświadczenia dziedziczenia (APD) od początku, tj. od 2009 r., były rejestrowane, a postanowienia sądu są rejestrowane dopiero od 2016 r. Jest jeszcze jedna bardzo istotna różnica: APD nabiera mocy prawomocnego postanowienia sądu dopiero z chwilą rejestracji, a zatem niezarejestrowane APD nigdy nie trafia do obrotu prawnego.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt