Zintegrowane plany inwestycyjne to alternatywne narzędzie planistyczne

Dzięki nowym przepisom o planowaniu przestrzennym gminy zyskały formalne podstawy do głębszego zaangażowania inwestorów w sprawy lokalne.

Trzeba na bieżąco monitorować także potwierdzenia wysłane

O chwili skutecznego doręczenia stanowi wyłącznie udostępnione automatycznie przez system teleinformatyczny poświadczenie doręczenia, czyli tzw. UPD.

Bloki mogą powstawać przy planowanej drodze

Wymogi w zakresie standardów lokalizacji inwestycji mieszkaniowej można spełnić zarówno przy wykorzystaniu infrastruktury istniejącej, jak i planowanej do realizacji.

Firma musi zapewnić kontakt z urzędem

Obowiązkiem osób prawnych i jednostek organizacyjnych jest taka organizacja pracy, by doręczanie pism w godzinach pracy i w lokalu ich siedziby było zawsze możliwe.

Urzędnicy muszą pilnować nie tylko wysyłki przez internet

Jeśli organ podatkowy nie posiada urzędowego poświadczenia e-doręczenia interpretacji, to znaczy, że nie została ona w sposób zgodny z prawem doręczona.

Zmiany warunków technicznych wpłyną na realizację inwestycji budowlanych

Nowe regulacje mogą spowodować spowolnienie lub wstrzymanie niektórych inwestycji, wzrost cen lokali, niepewność co do interpretacji prawa oraz wydłużenie procedury wydawania pozwoleń na budowę.

Stanowski zapłaci albo trafi za kraty. Pokłosie filmu o Natalii Janoszek

Natalia Janoszek opublikowała na Instagramie fragment postanowienia sądu o nałożeniu 15 tys. zł grzywny na Krzysztofa Stanowskiego i Kanał Sportowy. Chodzi o proces, jaki aktorka wytoczyła po emisji materiałów zarzucających jej oszustwo ws. kariery w Bollywood.

Łatwiej do SN ze sportowymi dyscyplinarkami. Jest orzeczenie

Do skarg kasacyjnych od orzeczenia dyscyplinarnego Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu przy PKOl nie stosuje się tzw. przedsądu. Mają być więc merytorycznie rozpoznane.

Paweł Krekora: Czy na ustawę frankową rzeczywiście jest za późno?

Przerzucenie całości problemu frankowego na sądy oznacza, że uporamy się z nim może dopiero w ciągu kilkunastu lat. Nie napawa to nikogo optymizmem. Czy to nie za późno?

Przeniesienie wierzytelności hipotecznej

Problematyka przeniesienia wierzytelności hipotecznej (art. 79 i nast. ustawy z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 1984 z późn. zm., dalej u.k.w.h.) doczekała się wielu wypowiedzi orzeczniczych i mimo to okazuje się, że potrzebne są kolejne.

Brunon Hołyst: Przestępczość rządzi się swoimi prawami

Samo obniżanie i podwyższanie kar nic nie da. Trzeba mieć wizję szerszych zmian – mówi prof. Brunon Hołyst, specjalista ds. kryminalistyki i kryminologii.

Marek Domagalski: Nie ma wytłumaczenia na sędziowską obstrukcję

Wyznaczone po ponad dwóch latach czekania posiedzenie Izby Cywilnej SN do rozpatrzenia kluczowych pytań frankowych generuje pytanie, czy „stara” część tej Izby znów odwlecze odpowiedzi.

Do jakiego sądu kierować pozew o rozwód? Sąd Najwyższy zdecydował

Sąd do którego trafi pozew rozwodowy ma zbadać czy jest właściwy, a jeśli nie to wskazuje ten właściwy lub występuje o to do SN.

Informację publiczną można upowszechniać w sieci

Polityczne prawo do informacji publicznej polega nie tylko na otrzymywaniu informacji i zapoznaniu się z nią, ale również na prawie do jej upowszechniania w dowolny sposób.

Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej

Niekiedy budowa domu wiąże się ze zmianą przeznaczenia gruntu. W tym celu należy uzyskać pozytywną decyzję o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej i leśnej.

SN wydał uchwałę ws. kosztów adwokackich w e-sądzie

Zmniejszenie roszczenia między e-sądem a zwykłym nie zmniejsza wysokości kosztów, a pośrednio wynagrodzenia prawnika.

Mikołaj Małecki: Tymczasowe aresztowanie ma być tymczasowe

Nasz projekt nowelizacji przepisów ma zapobiegać automatycznemu stosowaniu tego środka. Patologią jest m.in. brak należytego uzasadniania i weryfikacji, czy istnieje realne prawdopodobieństwo utrudniania konkretnego postępowania.

Jarosław Gwizdak: Postawić krzyżyk. Na papierze

Wybory to nie tylko święto demokracji, ale też, niestety, przyczyna marnotrawienia ogromnych ilości papieru. Państwo mogłoby to zmienić, ma od czego zacząć.