Karnet, który wykorzystuje aplikację do przyznania 200 euro na wydatki kulturalne, umożliwia zakup biletów na koncerty czy do kina, nabycie książek, instrumentów muzycznych itp.
Od czasu uruchomienia aplikacji w połowie czerwca, zarejestrowało się w niej ponad 310 tys. 18-latków. Około 100 tys. z nich aktywowało już dostęp i może korzystać z pieniędzy. W listopadzie 2022 roku komisja budżetowa Bundestagu przeznaczyła 100 milionów euro na ten program.
Niemcy. Prezent dla 18-latków. Bilet do muzeum, kina czy teatru
Pilotażowy projekt ma na celu ułatwienie nastolatkom obcowania z kulturą, zwłaszcza w kontekście COVID-19. – Po surowym okresie pandemii koronawirusa, placówki kulturalne mogą teraz wykorzystać karnet, aby przyciągnąć młodą publiczność i przywiązać ją do siebie - tłumaczyła Claudia Roth, federalna minister kultury Niemiec.
Czytaj więcej
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę „o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli”. Dzięki niej 400 tys. czwartoklasistów w całej Polsce otrzyma darmowe laptopy, na które rząd przeznaczy ponad miliard złotych.
Największe obroty odnotowano dotąd w kategorii „koncert i scena”. Według danych, dokonano ponad 95 tys. rezerwacji. Wygenerowały one sprzedaż o wartości około 1,8 miliona euro. „Książki” i „kino” były przez młodych Niemców wybierane rzadziej.