Edukacja w domu po wakacjach? Minister nie wyklucza

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski zapowiedział, że jeżeli epidemia koronawirusa nie ustąpi, w nowym roku szkolnym będzie kontynuowana zdalna edukacja.

Aktualizacja: 04.06.2020 12:25 Publikacja: 04.06.2020 10:09

Minister edukacji Dariusz Piontkowski

Minister edukacji Dariusz Piontkowski

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

W tym roku szkolnym uczniowie już nie zasiądą w ławkach. MEN ogłosiło w ubiegłym tygodniu, że lekcje online będą trwały do 26 czerwca.

– Nie ma już potrzeby przywracania tradycyjnych zajęć w szkołach w tym roku szkolnym. Mamy nadzieję, że będzie to możliwe od września – tłumaczył minister edukacji Dariusz Piontkowski.

W czwartek w rozmowie z Radiem Plus minister dodał, że szkoły mogą być zamknięte po wakacjach. - Gdyby spełnił się ten gorszy scenariusz i epidemia rzeczywiście nie ustąpiła, była na dosyć szerokim zasięgu, to wówczas mamy przygotowane już rozwiązania prawne - zapowiedział.

- Do kształcenia na odległość przygotowani są nauczyciele i uczniowie (…) Przygotowujemy różne warianty, kilka na rozpoczęcie roku szkolnego. W zależności od tego jak będzie wyglądała sytuacja epidemiczna (…) Dziś tak naprawdę chyba nikt nie jest w stanie powiedzieć jak będzie wyglądała sytuacja za 3 miesiące - dodał.

Minister pytany był również o utrzymanie podwyżek dla nauczycieli. - Optuję za tym aby podwyżka była wypłacana tak jak zakładaliśmy, natomiast decyzja będzie zapadała na szczeblu rządowym i sejmowym - odpowiedział.

Piontkowski powiedział również, że nie docierają do niego sygnały, które wskazywałyby na problemy z przygotowaniami do matur. 

- Dyrektorzy szkół powoływali komisje egzaminacyjne, pozwoliliśmy na to, żeby zmniejszyć składy w mniejszych salach. Dyrektorzy znają wytyczne dotyczące bezpieczeństwa, min. półtora metrowych odstępów, sądzę, że są przygotowani, albo są na ostatnim etapie. Do szkół dostarczony został płyn dezynfekcyjny, ale też tzw. dyspensery pozwalające na jego automatyczną aplikację dla każdej osoby wchodzącej do szkoły - mówił.

Edukacja
Akademia Leona Koźmińskiego wśród najlepszych uczelni biznesowych na świecie
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Edukacja
Żakowski do maturzystów: Opowiedzcie swoją Polskę przyszłości i wygrajcie indeksy
Edukacja
Ruszył maturalny maraton. Na języku polskim zaskoczył Mickiewicz
Edukacja
Jak wygląda polska kadra na EuroSkills 2023
Edukacja
Minister Czarnek wymyślił problem, a teraz go rozwiązuje
Edukacja
Skąd minister zdrowia wziął 40 mln zł dla nowego wydziału medycznego na KUL? „Wrzutka” PiS