Koniec szkoły online, mamy wakacje. Co z planem B?

Rząd zapewnia, że od 1 września wróci nauka w trybie stacjonarnym. ZNP apeluje jednak o przygotowanie planu B.

Aktualizacja: 26.06.2020 14:06 Publikacja: 25.06.2020 21:00

Koniec szkoły online, mamy wakacje. Co z planem B?

Foto: Fotorzepa/ Marian Zubrzycki

W piątek ok. 4 mln uczniów rozpocznie wakacje. W ten sposób zakończy się najbardziej nietypowy rok szkolny. Rok, w którym od połowy marca z uwagi na pandemię koronawirusa nauka odbywała się w systemie zdalnym.

Nietypowo będzie też wyglądało wręczenie świadectw. W Gminnej Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów w Oławie na Dolnym Śląsku – uroczyste pożegnanie zorganizowano tylko dla uczniów dwóch klas ósmych. Odbędzie się ono na sali gimnastycznej.

– Będzie przestrzegany reżim sanitarny. Już ustawiliśmy krzesełka dla absolwentów w odległości 1,5 metra. Uczniowie dostaną maseczki i rękawiczki – mówi Małgorzata Gancarczyk, dyrektor szkoły. Uczniowie pozostałych klas odbiorą świadectwa w sekretariacie szkoły.

Uroczystości nie będzie także w jednym z najlepszych stołecznych liceów – XIV LO im. Staszica. – Nawet zniechęcamy uczniów do przychodzenia, ale jeśli potrzebują odebrać świadectwo, mogą przyjść. Oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego – mówi Regina Lewkowicz, dyrektor stołecznego „Staszica”.

Jak opowiada, każda klasa ma wyznaczone godziny odbioru dokumentów. Po wydaniu świadectw jednej grupie – sale będą dezynfekowane, by po godzinie mogły przychodzić kolejne klasy.

W IX Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu odbiór świadectw zaplanowano na wtorek i środę. Spotkania odbędą się m.in. w nowej hali sportowej. – Składa się ona z trzech śluz, dlatego mogą jednocześnie przebywać w niej – trzy klasy, ale każda w innej i każda dojdzie osobnym przepustem – tłumaczy dyr. Izabela Koziej. Po każdej turze uroczystości sale oraz prowadzące do nich korytarze będą dezynfekowane.

W niektórych szkołach uczniowie otrzymali świadectwa wcześniej. W Szkole Podstawowej Sióstr Felicjanek nr 28 im. bł. M. Angeli Truszkowskiej na Marysinie Wawerskim w Warszawie uroczystości zakończenia roku szkolnego zaczęły się już w miniony poniedziałek. Każdego dnia świadectwa otrzymywała inna klasa.

Wraz z zakończeniem roku szkolnego uczniowie i rodzice zadają sobie pytanie, czy we wrześniu powróci nauka w trybie stacjonarnym. Nieoficjalnie pojawiają się informacje o tym, że szkoły już szykują się do nowego roku szkolnego w trybie online.

Te spekulacje dementuje jednak rząd. – Od początku września dzieci i młodzież wracają do szkół, na początku października studenci na uczelnie – powiedział w Radiu Łódź premier Mateusz Morawiecki.

Zdaniem immunologa dr. Pawła Grzesiowskiego, powrót dzieci do szkół nie musi wiązać się ze szczególnie dużym ryzykiem. – Dzieci inaczej chorują niż dorośli, znacznie częściej bezobjawowo. Okazuje się także, że nie zarażają tak łatwo jak początkowo podejrzewano – mówi lekarz.

Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje, by na wszelki wypadek przygotować plan B i usprawnić system prowadzenia e-lekcji. – Nie zgadzamy się, aby jesienią w sytuacji ponownego zamknięcia szkół przez rząd, edukacja zdalna miała wyglądać tak, jak przez ostatnie trzy miesiące, czyli by jej ciężar został przerzucony tylko na barki rodziców i nauczycieli – mówi prezes ZNP Sławomir Broniarz. —blik

Edukacja
Akademia Leona Koźmińskiego wśród najlepszych uczelni biznesowych na świecie
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Edukacja
Żakowski do maturzystów: Opowiedzcie swoją Polskę przyszłości i wygrajcie indeksy
Edukacja
Ruszył maturalny maraton. Na języku polskim zaskoczył Mickiewicz
Edukacja
Jak wygląda polska kadra na EuroSkills 2023
Edukacja
Minister Czarnek wymyślił problem, a teraz go rozwiązuje
Edukacja
Skąd minister zdrowia wziął 40 mln zł dla nowego wydziału medycznego na KUL? „Wrzutka” PiS