Minister był w radiowej Jedynce pytany, czy w związku z koronawirusem SARS-CoV-2 we wrześniu możliwy jest powrót uczniów do szkół w trybie zdalnym lub hybrydowym.

- Jeśli by nadeszła czwarta fala i byłaby taka, jak trzecia, to niewątpliwie tak - odparł Przemysław Czarnek. - Jak będzie, tego nie wiemy, przygotowujemy każdy możliwy scenariusz - dodał.

Polityk ocenił, że obecnie najbardziej realny jest powrót do szkół w systemie stacjonarnym. - Ale jeśli byłoby zagrożenie ze strony koronawirusa, wariantu Delta albo innego, który by się pojawił, to na pewno wariant hybrydowy też jest możliwy i on jest rozważany, jest przygotowany - mówił szef resortu edukacji i nauki.

Czytaj także:
Koronawirus w Polsce. Żadnego zgonu zw. z COVID-19, najmniej zajętych respiratorów

- On może również być związany z tym, że dzieci, które będą zaszczepione (na COVID-19 - red.) nie będą liczone do tej 50-proc. puli obecnych w szkole - oświadczył. - Ale to są wszystko warianty rozważane. Dzisiaj najbardziej prawdopodobny jest powrót do szkół w zwykłym trybie stacjonarnym - zastrzegł.

Przemysław Czarnek był pytany o odsetek zaszczepionych nauczycieli. - W tej chwili jak to wygląda, to już jest poza naszym systemem - odparł. - W systemie, który mieliśmy, a który był również przy pomocy systemu informacji oświatowej praktykowany, wówczas ok. 70 proc. nauczycieli skorzystało ze szczepienia - powiedział. Dodał, że w ciągu kilku miesięcy liczba ta na pewno wzrosła.

Minister edukacji i nauki przekazał, że jego resort nie monitoruje tego, ilu uczniów zostało zaszczepionych przeciw COVID-19. - Jeszcze nie, dlatego że dzisiaj uczniowie szczepią się w systemie populacyjnym - odparł. Dodał, że w pierwszych tygodniach września będzie wiadomo, ilu uczniów chce się zaszczepić. - Będziemy wówczas zbierać informacje i na wniosek dyrektorów, jeśli będą takie życzenia, będziemy przygotowywać punkty szczepień w szkołach, ale to są wszystko decyzje dyrektorów, decyzje rodziców - mówił.

Przemysław Czarnek powiedział także, że "jeśli nic się nie zmieni, jeśli sytuacja covidowa będzie dokładnie taka jak dzisiaj, czyli bardzo dobra", to w październiku studenci rozpoczną naukę w trybie stacjonarnym.