Tytuł zajęć jest celowo dwuznaczny - zaznacza w opisie przedmiotu jego prowadzący dr hab. Paweł Śpiewak, były poseł. "Warto poznać socjologiczny obraz Polski Kaczyńskiego i zobaczyć Kaczyńskiego (i jego formację) jako przedmiot socjologicznej obserwacji. Zasadnicze pytania zajęć to: kim i z jaką wizją świata szef PiS zdobył i utrzymuje władzę" - czytamy w opisie.

W trakcie zajęć studenci będą mogli dowiedzieć się o Kaczyńskim, "co sprawia, że mimo wielu krytyk utrzymuje jego formacja bardzo wysoki poziom społecznego poparcia i wreszcie". Dr Śpiewak zapowiada też przyjrzenie się technikom retorycznym stosowanym przez prezesa PiS.

W literaturze do przedmiotu pojawiły się m.in.: biografia Kaczyńskiego "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego" Michała Krzymowskiego, "Lech Kaczyński, Biografia polityczna" Sławomira Cenckiewicza czy "Porozumienie przeciw monowładzy. Z dziejów PC" autorstwa samego prezesa PiS.

Na zajęcia będzie można uczęszczać od lutego, a kończyć się będą zaliczeniem na ocenę. Chętni muszą się jednak spieszyć - dla studentów przewidziano tylko 10 miejsc.