O przyznanie Traczyk-Stawskiej odznaczenia wnioskował 16-letni licealista Paweł Mrozek. Chłopak jest założycielem Akcji Uczniowskiej i posłem Sejmu Dzieci i Młodzieży. Mrozek poznał Wandę Traczyk-Stawską podczas konferencji „ZmieńMY edukację”, którą zorganizował w Sejmie a Traczyk-Stawska była wówczas jedną z prelegentek. Był zdumiony, że uczestniczka Powstania nie została dotąd uhonorowana Międzynarodowym Orderem Uśmiechu.

Wanda Traczyk-Stawska całe życie pracowała z młodzieżą

„Jest to osoba, którą podziwiam od wczesnego dzieciństwa i nigdy nie myślałem, że uda mi się ją poznać lub zamienić kilku słów. Jednak myliłem się” – napisał Mrozek we wniosku. Zaznaczył też, że nie było problemu z zaproszeniem jej na wspomnianą wyżej konferencję. „Jak tylko pani Wanda usłyszała o okrągłym stole organizowanym przez młodzież, nie miała chwili zastanowienia i od razu zgodziła się uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu, na które młodzi ludzie oraz organizacje pozarządowe czekały tak długo” – napisał. „My, młodzi ludzie jesteśmy pani Wandzie za te wszystkie słowa wdzięczni. Uważamy, że całe życie pani Wanda mówi głośno o nas – dzieciach i młodzieży i walczy o nasze prawa i dobro – zakończył swój wniosek Mrozek.

Czytaj więcej

Wanda Traczyk-Stawska: Nauczyciel musi się postarać, żeby jego lekcje nie były nudne

Ostatnie zdanie jest nawiązaniem do powojennej pracy Traczyk-Stawskiej, która przez całe swoje życie pracowała w szkole z młodzieżą – zarówno specjalnej jak i powszechnej.

Przyznano siedem nowych odznaczeń

Nie wiadomo jeszcze, kiedy odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczenia. Równocześnie z Traczyk-Stawską odznaczenie otrzyma sześć innych osób. To Białorusinka Marina Hulia (nauczycielka i pedagożka, obrończyni praw dziecka), Izabela Król (działaczka na rzecz dzieci), Joanna Barbara Lis, (lekarka pomagająca dzieciom w Nowym Jorku), Iwona Paszkiewicz (działaczka i filantropka), Paweł Podgórski (aktor teatralno-musicalowy), Faye Simanjuntak (Indonezyjska działaczka na rzecz praw dziecka).