Prof. Ewa Łętowska do sędziów: Nie bądźcie tacy ufni

Przydałoby się zaszczepienie takiej instytucjonalnej nieufności wśród sędziów – mówi prof. Ewa Łętowska. I podkreśla, że sprawa Pegasusa powinna być dla nich pouczającą lekcją.

Publikacja: 07.05.2024 14:05

Profesor Ewa Łętowska, pierwszy rzecznik praw obywatelskich w Polsce, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była gościem magazynu „Rzecz o prawie”.

Ewa Łętowska o sędziach i akceptacji wniosków służb ws. inwigilacji

Podczas rozmowy zganiła sędziów za to, że zbyt ochoczo i bez głębszej refleksji akceptują wnioski służb o zastosowanie wobec obywateli środków kontroli operacyjnej. Jak zaznaczyła, gdy sędzia ma do czynienia z utajnionym uzasadnieniem decyzji, którą ma skontrolować, lub uzasadnieniem zmyłkowym, musi się zachować jak uczestnik ruchu drogowego stosujący zasadę ograniczonego zaufania do innych kierujących. Czyli pięć razy się obejrzeć. W przeciwnym razie ta zbytnia ufność w dobre intencje i legalność działań organów władzy państwowej ułatwia formułowanie opinii, iż sądy są współodpowiedzialne za eksces, którego dopuściły się organy administracji, używając środka, który nie powinien być użyty. W ocenie prof. Łętowskiej historia Pegasusa jest bardzo pouczająca. Bo powinna skłonić sędziów do większej ostrożności i dociekliwości.

Czytaj więcej

Dowody z inwigilacji nie przejdą w sądzie bez odpowiednich dokumentów i uzasadnienia

Drugim gościem programu była Joanna Szymańska, p.o. dyrektorka europejskiego biura ARTICLE 19, międzynarodowej organizacji zajmującej się ochroną wolności słowa.

Joanna Szymańska o art. 212 kodeksu karnego

Tematem rozmowy była niedawna zapowiedź ministra sprawiedliwości Adama Bodnara dotycząca art. 212 kodeksu karnego. Przepis ten przewiduje odpowiedzialność karną za zniesławienie i często jest wykorzystywany do wytaczania procesów dziennikarzom lub aktywistom podejmującym trudne lub niewygodne np. dla władzy tematy.

Minister poinformował, że będzie dążył do usunięcia tej regulacji z polskiego porządku prawnego.

– Przez ostatnie 20 lat wszystkie opcje polityczne deklarowały, że gdy dojdą do władzy, to art. 212 zniosą. To, jak wiemy, nigdy się nie wydarzyło. Mamy jednak nadzieję, że teraz, gdy taka zapowiedź pada z ust urzędującego ministra, zniesławienie z kodeksu karnego rzeczywiście wreszcie zniknie – stwierdziła ekspertka.

Czytaj więcej

Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego

Profesor Ewa Łętowska, pierwszy rzecznik praw obywatelskich w Polsce, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była gościem magazynu „Rzecz o prawie”.

Ewa Łętowska o sędziach i akceptacji wniosków służb ws. inwigilacji

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt