Sejm odsuwa termin uruchomienia KSeF

Posłowie uchwalili nowelizację ustawy o VAT, która odsuwa obowiązek e-fakturowania do lutego 2026 r.

Publikacja: 09.05.2024 21:39

Sejm odsuwa termin uruchomienia KSeF

Foto: Adobe Stock

Za nowelą ustawy o VAT, która odsuwa w czasie uruchomienie Krajowego Systemu e-Faktur głosowało 237 posłów, 183 było przeciwnych, a 20 wstrzymało się od głosu. Wcześniej Komisja Finansów Publicznych wprowadziła tylko techniczne poprawki do rządowego projektu.

KSeF odłożony do lutego 2026 r.

Według ustawy, obowiązek wystawiania faktur z użyciem KSeF zostaje odłożony do 1 lutego 2026 r. Jednak Ministerstwo Finansów zapowiada, że jeszcze w czerwcu tego roku przedstawi projekt osobnej ustawy zawierającej różne techniczne wymogi korzystania z tego systemu. W tej samej ustawie ma się pojawić drugi termin wejścia w życie obowiązku e-fakturowania – 1 kwietnia 2026 r. Wtedy KSeF mają zacząć stosować firmy o rocznych obrotach poniżej 200 mln zł.

Według wcześniejszych zapowiedzi MF, ta właśnie osobna ustawa będzie zawierała różne techniczne warunki stosowania systemu, w tym np. zasady wystawiania faktur konsumenckich. Rząd zapowiadał wcześniej, że sporządzenie projektu tej „technicznej” ustawy będzie poprzedzone dodatkowymi konsultacjami z zainteresowanymi ekspertami i przedsiębiorcami.

Dziś stosowanie systemu KSeF jest dobrowolne. Jak poinformował w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, z tej możliwości korzysta dziś około 5 tys. podatników.

Czytaj więcej

Od kiedy KSeF będzie obowiązkowy? Ministerstwo Finansów ogłosiło datę

Audyt projektu KSeF

Nowelizacja ustawy o VAT jest konieczna w związku z decyzją MF podjętą po audycie technicznym systemu KSeF. Wyniki tego audytu potwierdziły, że wykazuje on zbyt małą przepustowość i uruchomienie go w pierwotnym terminie 1 lipca 2024 r. groziłoby jego niewydolnością. Musiałby bowiem obsługiwać nie pięć tysięcy, a około dwóch milionów podatników VAT oraz 755 tys. firm zwolnionych z tego podatku.

— Zaprojektowano go tak, że nie można mu po prostu „dołożyć mocy”, by działał i obsługiwał wszystkich podatników. Dlatego trzeba go w znacznej części zbudować od nowa — mówił w Sejmie Jarosław Neneman, uzasadniając odsunięcie startu KSeF na tak odległy termin. Przedstawiciele MF wyjaśniali też, że jednym z najważniejszych wyzwań jest zapewnienie przepustowości systemu w „szczytowych” dniach pod koniec każdego miesiąca, gdy wiele firm wystawia faktury za rozliczenia okresowe.

— Dla podatników, którzy podjęli już przygotowania do KSeF nic nie powinno się zmienić — zapewniał posłów Neneman.

Uruchomienie KSeF będzie w praktyce oznaczało obowiązkowe wystawianie faktur w jednolitej formie elektronicznej. Trafiałyby one najpierw od wystawcy faktury do „okienka” w systemie informatycznym Krajowej Administracji Skarbowej, a dopiero potem do odbiorcy.

Ustawa zostanie przekazana do Senatu.

Czytaj więcej

Niezbędnik przedsiębiorcy: start KSeF * reforma składki zdrowotnej * kasowy PIT * prawa na platformach e-commerce * strachy polskich firm

Za nowelą ustawy o VAT, która odsuwa w czasie uruchomienie Krajowego Systemu e-Faktur głosowało 237 posłów, 183 było przeciwnych, a 20 wstrzymało się od głosu. Wcześniej Komisja Finansów Publicznych wprowadziła tylko techniczne poprawki do rządowego projektu.

KSeF odłożony do lutego 2026 r.

Pozostało 91% artykułu
0 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?