Materiał powstał we współpracy z Fundacją Rozwoju Sytemu Edukacji
– Za rozwój inicjatywy eTwinning odpowiadają przede wszystkim państwo. My w Fundacji Rozwoju Sytemu Edukacji (FRSE) możemy siebie określić tylko jako osoby uprzywilejowane w ten sposób, że mieliśmy możliwość z perspektywy 20 lat być świadkami historii rozwoju tej inicjatywy w Polsce. Nie nastąpiłoby to bez was – powiedział, otwierając uroczystą galę wręczenia nagród w konkursie eTwinning, Paweł Poszytek, dyrektor generalny FRSE.
– My w FRSE, a także osoby w Komisji Europejskiej wszyscy bardzo dobrze wiemy, jak wielką rolę pełnicie w wyprowadzaniu polskiej edukacji na szerokie i jakościowe wody. Jesteście grupą, która stanowi i definiuje nowoczesność w polskiej edukacji – podkreślił dyrektor generalny FRSE, zwracając się do nauczycieli działających w społeczności eTwinning. – Według statystyk co szósty nauczyciel w Polsce jest eTwinningowcem, a więc osobą, dla której technologie w edukacji są codziennym narzędziem do pracy – dodał Paweł Poszytek.
Wydarzenie, które odbyło się na 34. piętrze gdańskiego wieżowca Olivia Star – najwyższego budynku w północnej Polsce – zgromadziło przeszło 120 gości, wśród których byli zarówno koordynatorzy wyróżnionych projektów, jak i dyrektorzy szkół, w których są one realizowane, a także m.in. przedstawiciele kuratoriów oświaty oraz Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Warszawskiego.
eTwinning to społeczność szkół, uczniów i nauczycieli współpracujących ze sobą za pomocą mediów elektronicznych. Tworzą ją nauczyciele wszystkich przedmiotów, pracujący z uczniami w wieku 3–19 lat, realizując online międzynarodowe projekty edukacyjne. Program funkcjonuje od 2005 r., wspierając innowacyjne działania nauczycieli z ponad 40 krajów.