"Rzeczpospolita" jest patronem medialnym Konferencji Samorządu i Oświaty Edukacja Przyszłości EDUKACJA PRZYSZŁOŚCI!
X edycja konferencji została zaplanowana na 15-16 marca 2023 r. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Wśród najważniejszych tematów naszych dyskusji znajdą się wyzwania związane z bieżącymi zmianami w oświacie, a także zarządzaniem, finansowaniem oraz rozwojem i modernizacją placówek. Edukacja Przyszłości to dwa dni debat, wykładów i warsztatów w gronie doświadczonych ekspertów i starannie dobranych praktyków oraz liczne wydarzenia towarzyszące. W tym roku o przyszłości edukacji i wyzwaniach, jakie stoją przed samorządami, a także dyrektorami szkół i przedszkoli, będziemy rozmawiać podczas 4 ścieżek tematycznych: ZARZĄDZANIE, FINANSOWANIE, NAUCZANIE, PRZEDSZKOLA. Uczestników konferencji zapraszamy również na Lubelski Wieczór Artystyczny - wyjątkową okazję do spotkania z lokalnymi twórcami, ale też do rozmów kuluarowych i integracji całego środowiska oświatowego.
Ścieżka tematyczna ZARZĄDZANIE
Skupimy się tu na najważniejszych problemach pojawiających się w dyskusjach pomiędzy organami prowadzącymi (władzami samorządów i urzędnikami) a dyrektorami szkół. Porozmawiamy o rozwiązaniach smart, które pozwolą zaoszczędzić na kosztach energii, o oświatowych Centrach Usług Wspólnych, a także o nowoczesnych rozwiązaniach architektonicznych, wreszcie – o jakże ważnym żywieniu uczniów.
Ścieżka tematyczna FINANSOWANIE
To wciąż najbardziej gorący temat oświatowy. Poszukamy nowych, także zewnętrznych, źródeł finansowania zadań oświatowych. Opowiemy o zasadach podziału subwencji oświatowej na ten rok. Warto także sprawdzić, czy coraz powszechniejsza informatyzacja oświaty może okazać się źródłem oszczędności.
Ścieżka tematyczna NAUCZANIE
Czy szkoła nadąża za zmieniającymi się potrzebami uczniów? Odpowiedzi poszukamy podczas rozmów o innowacyjnych metodach nauczania, w tym o znaczeniu kompetencji cyfrowych, zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Pomówimy także o coraz powszechnie docenianej edukacji włączającej. A nagradzanych pedagogów zapytamy o przyczyny ich popularności.