Ukraińskie drony atakują coraz dalsze cele. Rosyjska obrona przeciwlotnicza bezradna

Cofając się na lądzie, Ukraińcy zdobyli przewagę nad Rosjanami w dronach – zarówno powietrznych, jak i morskich.

Publikacja: 10.05.2024 17:00

Ukraiński żołnierz batalionu „Achilles” z 92. Brygady Armii Ukraińskiej wykonuje loty testowe z heks

Ukraiński żołnierz batalionu „Achilles” z 92. Brygady Armii Ukraińskiej wykonuje loty testowe z heksakopterem typu Vampire

Foto: AFP

- Zobacz, zobacz. Ale pyrka – na nagraniu z rosyjskiej Baszkirii słychać śmiech widzów, którzy oglądali powoli i nisko lecący samolot. Po chwili nikomu jednak nie było już do śmiechu.

Lekka i powolna maszyna okazała się ukraińskim dronem, który trafił kolumnę rektyfikacyjną w rafinerii należącej do Gazpromu. Przedsiębiorstwo znajduje się w miejscowości Saławat w Baszkirii, około 1500 kilometrów od granicy Ukrainy.

Dość wolno i nisko lecąca maszyna dotarła aż nad Baszkirię, nie niepokojona przez rosyjską obronę przeciwlotniczą.

Rekordy w powietrzu i na morzu. Ukraińskie drony uderzają coraz dalej

Atak 8 maja na tę rafinerię pobił kolejny rekord odległości ukraińskich bezzałogowych maszyn. Poprzedni osiągnięto na początku kwietnia, gdy drony spadły na zakład produkujący licencyjne irańskie drony Shahid w Jełabudze, w Tatarstanie. Maszyna przeleciała wtedy ok. 1200 kilometrów.

Czytaj więcej

Andrzej Łomanowski: Wojna w Ukrainie. Pojawiają się niepokojące informacje

Cofając się na lądzie, Ukraińcy zdobyli jednak przewagę nad Rosjanami w dronach – zarówno powietrznych, jak i morskich. Te ostatnie zapędziły mocno przetrzebioną rosyjską Flotę Czarnomorską do portów na wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego. Niewiele jednostek pozostało w jej bazie w Sewastopolu, dowództwo bowiem nie chce narazić się na utratę kolejnych okrętów.

W powietrzu zaś ukraińskie drony tylko w ciągu ostatnich dwóch dni wykonały cztery uderzenia, bardzo bolesne dla rosyjskiej armii (ale też gospodarki). Trafiono dwie rafinerie: w okolicach Kaługi oraz w baszkirskim Saławacie. Ponadto spalono dwa duże magazyny paliw w okolicach Anapy nad Morzem Czarnym.

- To były magazyny przeładunkowe dla rosyjskiej armii inwazyjnej – mówił po ataku jeden z ukraińskich oficerów.

Tajemnicze ukraińskie bezzałogowce

Obecnie ukraińska armia posiada cały arsenał dronów powietrznych, z których tylko część znana jest z nazwy i widziano jak one wyglądają. W atakach na bardzo duże odległości Ukraińcy prawdopodobnie nie używają jednak seryjnie produkowanych maszyn, ale tworzą je z dostępnych, lekkich samolotów. Zauważono na przykład, że niektóre z nich są podobne (przynajmniej z konturów) do amerykańskiej Cessny.

Cele leżące bliżej Ukrainy (obecnie były to magazyny paliw w pobliżu Anapy) są atakowane dronami, produkowanymi na potrzeby służb specjalnych. One to (zarówno cywilna SBU, jak i wywiad wojskowy HUR) planują i dokonują takich uderzeń.

Czytaj więcej

Rosjanie mszczą się na Ukraińcach atakując elektrociepłownie

Rosji brakuje dronów. Buduje grille

Rosyjskie władze przyznały już wcześniej, że nie są w stanie obronić rafinerii, dlatego wezwały ich właścicieli, by sami kupowali na rynku środki do zwalczania dronów. Ponieważ zaczęło ich brakować (jak i ludzi przeszkolonych do ich użycia) rosyjscy miliarderzy władający tym zakładami kazali budować na przykład na kolumnach rektyfikacyjnych osłony podobne do tych, stosowanych na rosyjskich czołgach. Na froncie metalowe pręty czy kraty przyspawane do górnej części kadłubów czołgów nazywają się „grillami” ze względu na to, że wyglądają podobnie.

W czasie walk są w stanie powstrzymać tylko bardzo lekkie drony. Możliwe, że takie osłony (jak i metalowe siatki) postawiono już w rafinerii w Kałudze. Jeśli tak, to nic nie pomogły.

Ukraina atakuje rosyjskie rafinerie. Rozbieżne reakcje w USA

Przez około miesiąc Ukraińcy nie uderzali na rafinerię, prawdopodobnie dlatego, że Waszyngton sprzeciwiał się temu. USA boją się, że ataki mogłyby rozchwiać światowy rynek paliw, a to niekorzystnie wpłynęłoby na wewnętrzny amerykański rynek. Ten zaś obecna administracja za wszelką cenę chce chronić ze względu na listopadowe wybory prezydenckie. Jakiekolwiek skoki cen paliw negatywnie odbiłyby się bowiem na i tak chwiejnej popularności prezydenta Joe Bidena.

Czytaj więcej

Litwa nie wyklucza wysłania swoich żołnierzy na Ukrainę

Ale część amerykańskiej generalicji opowiedziała się przeciw waszyngtońskim politykom. Zawodowi wojskowi nie wypowiadają się publicznie, zamiast nich robią to ci, którzy odeszli ze służby. Na przykład były dowódca armii amerykańskiej w Europie, generał Ben Hodges który domagał się wznowienia takich ataków.

Ile straciły rosyjskie rafinerie

Po wcześniejszej (do początku marca) fali ukraińskich uderzeń powietrznych eksperci szacowali, że rosyjskie rafinerie straciły nie mniej niż 1/10 swych mocy przerobowych. Rosyjski znawca rynku energetycznego Michaił Krutichin uważał nawet, że w europejskiej części Rosji była to aż 1/5.

Na skutek tych ataków rosyjski rząd – po raz drugi w czasie wojny z Ukrainą – wprowadził zakaz eksportu benzyny. Tak, jak i amerykańska administracja Kreml obawiał się rozchwiania własnego rynku wewnętrznego i konieczności podwyższenia ceny paliw.

Obecnie jednak wśród urzędników zaczęła się dyskusja, czy nie znieść tego zakazu. Prawda, ostatnie wypowiedzi w niej odnotowano przed najnowszymi, ukraińskimi atakami. Nie wiadomo jeszcze jak uszkodzenie dwóch kolejnych rafinerii wpłynie na nią, jak i na rosyjski rynek wewnętrzny.

- Zobacz, zobacz. Ale pyrka – na nagraniu z rosyjskiej Baszkirii słychać śmiech widzów, którzy oglądali powoli i nisko lecący samolot. Po chwili nikomu jednak nie było już do śmiechu.

Lekka i powolna maszyna okazała się ukraińskim dronem, który trafił kolumnę rektyfikacyjną w rafinerii należącej do Gazpromu. Przedsiębiorstwo znajduje się w miejscowości Saławat w Baszkirii, około 1500 kilometrów od granicy Ukrainy.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Ukraina rozmawia z partnerami o atakach na terytorium Rosji. Jakie są rezultaty?
Konflikty zbrojne
Prokurator MTK chce aresztu dla Netanjahu i przywódcy Hamasu
Konflikty zbrojne
Izrael zamierza poszerzyć działania w Rafah. Wierzy, że znajdzie zakładników
Konflikty zbrojne
Feliks Dzierżyński znów nie żyje. Zginął w Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosyjska ofensywa ostatecznie utknęła. Eksperci jednak nie chcą uwierzyć, że to już jej koniec
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?