Matura 2024: Jak walczyć z egzaminacyjnym stresem. Dla uczniów, rodziców i nauczycieli

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała obszerne materiały dla uczniów, rodziców i nauczycieli, które w formie poradnika mają pomóc zwalczać stres egzaminacyjny. Poradniki przeznaczone są dla absolwentów szkół ponadpodstawowych przystępujących do egzaminu maturalnego, jak i uczniów, którzy niebawem przystąpią do egzaminu ósmoklasisty.

Publikacja: 08.05.2024 08:03

Stres egzaminacyjny jest stresem psychologicznym. Jak z nim walczyć i go pokonać.

Stres egzaminacyjny jest stresem psychologicznym. Jak z nim walczyć i go pokonać.

Foto: AdobeStock

Tekst powstał we współpracy z Wydawnictwami Szkolnymi i Pedagogicznymi SA

Rp.pl opublikuje w tym roku arkusze maturalne wraz z odpowiedziami z języka polskiego i matematyki. Odpowiedzi dostarczą najlepsi specjaliści z Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych.

Czytaj więcej

Matura 2024: arkusze maturalne z odpowiedziami na rp.pl. Rozwiążą je eksperci z WSiP

Matura 2024: Stres egzaminacyjny

Stres to reakcja na wymagania, jakie pojawiają się przed nami, a które mogą być natury biologicznej (stres biologiczny) oraz psychologicznej (stres psychologiczny). Stres biologiczny zachodzi wtedy, gdy działają czynniki o charakterze zewnętrznym (temperatura, jakość powietrza, hałas, oświetlenie itp.) i wewnętrznym (wyziębienie, podwyższona temperatura ciała, ból itp.). Czynniki zewnętrzne i wewnętrzne wpływają na naszą sprawność i jakość działania.

Natomiast stres psychologiczny jest bardziej skomplikowany. Powstaje w momencie, kiedy mniej lub bardziej świadomie interpretujemy stawiane przed nami wymagania, wpływa między innymi na nasze reakcje emocjonalne. Oba rodzaje stresu mogą zachodzić równocześnie. Stres egzaminacyjny jest stresem psychologicznym.

Egzamin ósmoklasisty to pierwszy poważny sprawdzian w życiu młodego człowieka. Egzamin dojrzałości zaś jest jednym z najważniejszych egzaminów, którego wyniki będą rzutować na dalsze wybory kształcenia, wybory zawodu, a w konsekwencji na dalsze dorosłe życie.

Matura 2024: Jak radzić sobie ze stresem

Specjaliści, którzy opracowali poradniki dla CKE wskazują techniki radzenia sobie ze stresem egzaminacyjnym.

Przygotowanie do egzaminu to podstawa. Trzeba ustalić sobie harmonogram nauki (planuj godziny nauki, a także przerwy, planuj materiał do nauki, podziel go na mniejsze części, zrób listę, szereguj zadania – od najbardziej do najmniej ważnego – i przeznacz na nie odpowiednią ilość czasu oraz koncentruj się na zadaniach obecnych, a nie na wcześniejszych porażkach lub potencjalnych problemach, trzymaj się ustalonego harmonogramu zajęć).

Niemniej ważne jest zarządzanie czasem - nieustanne odkładanie sprawia, że do stresu związanego z rosnącą liczbą zadań do wykonania dokłada się jeszcze stres płynący z poczucia winy.

Ważny jest wypoczynek i sen. Przerwy są potrzebne. Wielogodzinny maraton nad książką, czy notatkami sprawi, że przyjdzie zmęczenie i zniechęcenie. Niektórzy badacze podają, że optymalny czas nauki wynosi do 45 minut, po czym powinna nastąpić krótka przerwa. Sen służy utrwalaniu materiału. Za mała ilość snu prowadzi oczywiście również do zmęczenia, bez niego trudniej jest się skupić na nauce i zapamiętywać nowe rzeczy.

Kolejne ważne czynniki pomagające w zwalczaniu stresu i wspomagające w nauce to właściwe odżywianie i aktywność fizyczna. Wartościowe, regularnie posiłki i właściwe nawodnienie organizmu dadzą „paliwa” do dalszej nauki. Stres wywołuje w organizmie reakcję alarmową. W takim momencie sport pomaga się uspokoić. Dobrze byłoby, gdyby udało się codziennie znaleźć chociaż 30 minut na jakąkolwiek formę aktywności fizycznej, która odpręży i pomoże rozluźnić napięte mięśnie. Dodatkowo wysiłek dotleni organizm, poprawi pracę mózgu, serca i płuc, a to wpłynie na pamięć i koncentrację.

Chwila przyjemności pozwoli oderwać się od wytężonej nauki oraz pozwoli „nie myśleć” o czekających wyzwaniach. Takie rzeczy rozluźniają, dodają energii. Są potrzebne dla utrzymania dobrego stanu psychicznego.

A przede wszystkim najważniejszą rolę pełni pozytywne myślenie i optymizm. Bez odpowiedniego nastawienia i podejścia do czekających egzaminów ciężko będzie zwalczyć sobie narastający z każdym dniem stres egzaminacyjny.

Czytaj więcej

Matury 2024. Kto? Gdzie? Kiedy?

Wszystkie te i inne cenne rady dla uczniów, ale także dla rodziców i nauczycieli można znaleźć na stronie CKE.

Najedź myszką (stuknij w ekran) na linię, by wyświetlić interesującą Cię wartość. Jeśli w legendzie jest zestawienie kilku parametrów: 1) najeżdżając na legendę „interesująca Cię wartość” podświetli się 2) możesz pojedynczo „wyłączać” widoczność, by zobaczyć jeden konkretny wykres

rp.pl/Weronika Porębska

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty. Informacje o egzaminie z języka polskiego
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty zamiast egzaminu wstępnego. Co warto wiedzieć?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty. Materiały i przybory pomocnicze, z których mogą korzystać zdający
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty. CKE publikuje najważniejsze informacje
Matura i egzamin ósmoklasisty
W czwartek matura z języków obcych. Większość maturzystów wybrała język angielski